Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Európa nie je supermarket, odkázal Macron vyšehradským krajinám – euractiv.sk

Európa nie je supermarket, odkázal Macron vyšehradským krajinám

Emmanuel Macron v Belgicku

Emmanuel Macron v Belgicku. FOTO: TASR/AP/Olivier Matthys


Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Nicolas Sarkozy a François Hollande sa s lídrami V4 stretli rok po svojom zvolení. Emmanuel Macron sa s vyšehradskými krajinami stretne po mesiaci v prezidentskom úrade.

Schôdzka je naplánovaná na ráno, v piatok 23. júna, tesne pred zasadnutím Európskej rady v Bruseli. Stretnutiu Francúzsko – V4 budú dominovať kontroverzné témy vyslaných pracovníkov a migračných kvót.

Macron: Európa nie je supermarket

Emmanuel Macron kritizoval Maďarsko a Poľsko počas kampane pred prezidentskými voľbami. Prekáža mu porušovanie princípov právneho štátu a odmietanie migračných kvót, čo vníma ako nedostatok solidarity.

Zdôraznil to aj v rozhovore, ktorý dal ôsmim európskym denníkom v stredu 21. júna. „Niektorí lídri … sa rozhodli opustiť princípy, obrátiť sa Európe chrbtom, pozerať sa na Úniu cynicky,“ povedal Macron podľa denníka The Guardian bez toho, aby menoval konkrétne krajiny.

Francúzsky prezident považuje za “dvojnásobnú zradu”, že niektoré členské štáty prijímajú peniaze z Únie, ale nerešpektujú jej hodnoty. Skonštatoval, že Únia zoslabne, ak dovolí svojím členom porušovať pravidlá.

„Európa nie je supermarket,“ podčiarkol Macron. Ako však sám dodal, v „konflikt východu a západu v Európe“ neverí.

Fico: Nechajme emócie bokom

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa k Macronovej kritike vyjadril na okraj schôdzky s českým a rakúskym náprotivkom, ktorú absolvoval v Brne.

„Na takéto poznámky sa dá samozrejme reagovať poznámkami, ale to nevedie nikam. Tiež by sme vedeli všeličo porozprávať o správaní sa francúzskych firiem, ale dobre,“ povedal Fico na stretnutí slavkovského trojuholníka vo štvrtok 22. júna.

Slovenský premiér v minulosti vyhlásil, že časť eurofondov určených pre východné krajiny Únie sa vracia na západ cez zákazky, ktoré zrealizujú západoeurópske firmy.

„Chcem však, aby sme nechali v prípade solidarity a migrácie emócie bokom,“ povedal Fico na margo piatkového stretnutia s Macronom.

Jadro je integrácia v eurozóne

„Silné krajiny, ktoré majú euro, ako Nemecko a Francúzsko, budú chcieť urobiť všetko pre to, aby zmenili euro z politického na skutočný ekonomický projekt,“ zdôraznil ďalej predseda slovenskej vlády.

„A to si bude vyžadovať veľmi hlbokú integráciu: to je to jadro,“ vysvetlil Fico.

V povolebnom telefonáte so slovenským premiérom vraj francúzsky prezident veľmi zdôrazňoval sociálnu oblasť.

Fico už dávnejšie avizoval, že Macrona pozval na Slovensko.

Prísnejší režim pre vyslaných

Nový francúzsky prezident chce sociálnu úniu a za svoju prioritu označil revíziu smernice o vyslaných pracovníkoch. Tá sa týka ľudí, ktorí sú zamestnaní v jednej krajine, svoju prácu však vykonávajú v inej.

Macronov nástup vyjednávania o smernici neuľahčil, skôr naopak.

https://euractiv.sk/clanky/socialna-politika/co-naozaj-povedal-macron-o-migrantoch-z-vychodu/

Francúzsko predložilo v Rade EÚ nový návrh, ktorý skomplikoval rokovania. Pôvodne chcelo maltské predsedníctvo doviesť ministrov sociálnych vecí ku kompromisu na zasadnutí v polovici júna.

Eurokomisárka pre sociálne veci bagatelizovala francúzske požiadavky. „Nová vláda … potrebuje trochu času na zabehnutie, aby sa stotožnila s prácou, ktorú sme urobili pred tým,“ povedala Marianne Thyssenová podľa portálu EurActiv.com.

Rastúce napätie okolo smernice

Paríž chce podľa EurActiv.com skrátiť na polovicu obdobie, počas ktorého môžu vyslaní pracovníci pracovať v zahraničí a stále platiť odvody v domácej krajine. Maltské predsedníctvo doteraz pracovalo s 24-mesačnou lehotou, Francúzsko požaduje 12-mesačnú.

Macron po nástupe do úradu povedal, že rokovania „sa zdržia, aby sme dosiahli ozajstnú reformu.“

Slovenský minister práce Ján Richter (Smer-SD) na júnovej Rade pre sociálne veci však varoval, že „politické pnutia okolo tohto balíčka stúpajú.“

Rokovania podľa EurActiv.com skomplikovala aj Komisia, keď navrhla nové pravidlá pre prácu kamionistov.

Migračné kvóty sú späť

Menej kontroverznou témou nebude ani reforma azylového systému.

Slovenský návrh na flexibilnú solidaritu je mŕtvy. Rada EÚ aj Európsky parlament opäť pracujú s návrhom na povinné kvóty na relokovanie žiadateľov o azyl aj sankciami v prípade ich nedodržiavania. To však aj naďalej odmietajú vyšehradské krajiny. Pre nedodržiavanie aktuálnych kvót čelia zo strany Európskej komisie právnemu konaniu.

Viac zhody môžu štáty nájsť v oblasti bezpečnostnej a obrannej politiky. Či už ide o ochranu vonkajších hraníc Únie, posilnenie jej obranných kapacít, alebo boj proti terorizmu.

„Musíme vytvoriť Európu, ktorá (občanov) chráni skutočnou obrannou politikou,“ povedal Macron v predvečer schôdzky s V4.

Orbán: Macron je nový chlapec

Český premiér Bohuslav Sobotka vo štvrtok povedal, že Česku nemožno vyčítať nedostatok solidarity pri migračnej kríze. Česi podľa neho nespochybňujú fakt, že migráciu treba riešiť spoločnými silami, len nesúhlasia s návrhmi na povinné kvóty a prerozdeľovanie utečencov.

Podľa jeho slov treba tiež hovoriť o konvergencii v Európe, lebo ak sa krajiny ako Francúzsko obávajú sociálneho dampingu v spojitosti s voľným pohybom osôb, je dôležité pripomenúť, že francúzske firmy a investori ťažia z nižších platov svojich zamestnancov v Česku, na Slovensku a v ďalších krajinách, kde našli lacnú a kvalifikovanú pracovnú silu.

“Ak voľný pohyb zamestnancov vedie k obavám zo sociálneho dampingu, tak veľké krajiny môžu prispieť k tomu, aby sa tie platy vyrovnávali a tlačili na svoje firmy a investorov na zvýšenie platov v našich krajinách,” vysvetlil Sobotka.

Maďarský premiér Viktor Orbán zase reagoval, že francúzsky prezident Emmanuel Macron je “nový chlapec”, ktorý sa potrebuje ešte zorientovať. “Jeho vstup nie je príliš povzbudivý, pretože si myslel, že najlepšia forma priateľstva je okamžite si kopnúť do krajín strednej a východnej Európy. Také sa tu nerobí, časom sa však zorientuje,” povedal podľa maďarskej komerčnej televízie ATV premiér Orbán.

Javorčík: Potrebujeme sa počúvať

Vedúci Stáleho zastúpenia Peter Javorčík v stredu 21. júna zdôraznil, že cieľom piatkových rokovaní lídrov V4 a Francúzska nie je sa vymedzovať voči konkrétnym politikám, ale “skôr načúvať jeden druhému”.

Macron by mal predstaviť plánované reformy s cieľom znížiť nezamestnanosť aj rozpočtový deficit.

Podľa Javorčíka treba počúvať, ako sa dopad týchto reforiem prenesie do pozícií, ktoré bude Paríž presadzovať na európskej úrovni.

“Je tiež dobre, aby aj on počul náš prístup k veciam a snažiť sa nájsť nejakého spoločného menovateľa problémov,” uviedol Javorčík, podľa ktorého má stretnutie vytvoriť dobrú atmosféru, pre spoločné riešenia aj v kontroverzných otázkach.

ČÍTAJTE .PDF ŠPECIÁL “SLOVENSKO A JADRO EÚ” TU >>>