Eurokomisár Moscovici chce vytvoriť čierny zoznam daňových rajov

Eurokomisá Pierre Moscovici. FOTO: Twitter.com

Európska únia by do konca roka 2017 mala vypracovať čierny zoznam daňových rajov.

V utorok to uviedol eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v rámci zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli.

Nové dokumenty o únikoch daní

Moscovici ministrom predstavil vyše ročné úsilie Európskej komisie, ktoré je zamerané na túto agendu. Myšlienka vytvoriť spoločný celoeurópsky zoznam daňových rajov vznikla v apríli 2016, keď medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) odhalilo škandál s masovým únikom daní, známy ako „Panama Papers“.

To isté združenie novinárov prišlo v nedeľu s novými odhaleniami globálnych schém daňovej optimalizácie, ktoré je dnes známe ako „Paradise Papers“.

Uniknuté dokumenty v oboch škandáloch odhaľujú doposiaľ tajné spôsoby, ako účtovné firmy pomáhajú vplyvným ľudom a nadnárodným spoločnostiam presúvať zisky po svete s cieľom vyhnúť sa daňovým povinnostiam.

https://euractiv.sk/clanky/danova-politika/tallin-medzinarodne-pravidla-proti-danovym-unikom-su-zastarane/

„Nový škandál potvrdzuje, že niektoré spoločnosti a bohatí jednotlivci spravia všetko preto, aby sa vyhli plateniu daní,“ vyhlásil taliansky politik.

Paradise papers údajne usvedčujú spoločnosti ako Apple, Uber, či Nike, viacerých ľudí z okolia amerického prezidenta Donalda Trumpa, či správcu nehnuteľností britskej kráľovny Alžbety.

Čierny zoznam daňových rajov

Na základe nových dokumentov sa na utorňajšom zasadaní Ecofinu otvorila aj mimoriadna debata o vytvorení čierneho zoznamu daňových rajov.

„Je dôležité, aby tento zoznam vznikol v roku 2017. Musí byť dôveryhodný, na úrovni a konzistentný. Musia existovať primerané sankcie pre krajiny, ktoré patria na tento čierny zoznam,“ vyhlásil na Ecofine eurokomisár Moscovici.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/paridse-papers-nove-prepojenia-najmocnejsich-na-danove-raje/

Členské štáty sa napriek tvrdej kritike nedokázali dohodnúť na podobe čierneho zoznamu. Británia, Malta a niektoré menšie členské štáty odmietajú, aby nulové, alebo takmer nulové firemné dane boli hlavným kritériom pre zaradenie krajiny na zoznam.

Moscovici zároveň zdôraznil, že na zozname daňových rajov nebude žiadna členská krajina EÚ, pretože daňové raje sú krajiny, ktoré nerešpektujú normy dobrej správy verejných vecí.

Zoznam daňových rajov platný pre celú EÚ by mohol vzniknúť na nasledujúcom zasadnutí ministrov financií EÚ 5. decembra.

Exekutíva EÚ poslala približne 60 krajinám list, v ktorom žiada, aby sa zaviazali k potrebným reformám. V opačnom prípade budú zaradené na pripravovaný čierny zoznam daňových rajov. Oslovené krajiny by podľa nemenovaných diplomatických zdrojov mali zareagovať na výzvu eurokomisie do 18. novembra.