EÚ v roku 2017: Jednotný digitálny trh

jednotný digitálny trh, dsm, telekomunikácie

(zdroj: Európska komisia)

ROZHODNUTIA, KTORÉ PADNÚ

Zverejnenie posledných návrhov jednotného digitálneho trhu

Predstavovanie legislatívy pre vytvorenie jednotného digitálneho trhu (Digital Single Market) sa na začiatku roku 2017 uzavrie. Komisia s oneskorením zverejnila návrh smernice o súkromí a elektronických komunikáciách a oznámenie o dátovej ekonomike. S novými všeobecnými pravidlami ochrany údajov sa zosúladí tiež spravovanie osobných údajov v rámci európskych inštitúcií. V rámci programu REFIT sa budú revidovať úlohy Agentúry EÚ pre sieťovú a informačnú bezpečnosť (ENISA), ktorá v minulosti trpela chronickým nedostatkom finančných zdrojov a zamestnancov.

Reforma autorských práv

Zložitá problematika copyrightu je v plánoch únie rozložená do piatich legislatívnych aktov. Návrhy sa objavili až v polovici septembra 2016. Znamená to, že v nasledujúcom roku musia Rada EÚ a Európsky parlament prijať svoje stanoviská a dohodnúť sa na výslednom znení prijatých zákonov.

Čítajte viac: Günther Oettinger: Nemôžeme očakávať, že reformám všetci zatlieskajú

Plány sprístupniť autorsky chránené materiály pre potreby nevidiacich alebo pre účely vzdelávania zrejme nenarazia na odpor zainteresovaných strán. Opak ale platí v prípade získavania licencií pre vysielanie v zahraničí, ktoré by mohli oslabiť vyjednávaciu pozíciu veľkých vysielateľov. Podobný odpor proti poplatkom za „linky“ avizujú aj stúpenci otvoreného internetu, internetové platformy či vyhľadávače.

Zosúladenie frekvenčného pásma 700 MHz

Rozhodnutie, aby v júni 2020 patrilo frekvenčné pásmo 700 MHz výhradne mobilným sieťam piatej generácie (5G), čaká už len na formálne schválenie v Rade EÚ a v Európskom parlamente. Začať a ihneď aj uzavrieť vyjednávanie inštitúcií sa neformálne podarilo v decembri 2016. Ministri v máji navrhli možný odklad rozhodnutia uvoľniť pásmo o ďalšie dva roky, na čo parlament kontroval požiadavkou vymenovať v prílohe všetky príčiny odkladu. Harmonizácia spektra je tiež cieľom maltského predsedníctva. V budúcnosti by koordináciu v telekomunikačnej oblasti mohlo urýchliť vytvorenie Orgánu európskych regulátorov pre elektronické komunikácie.

Čítajte viac: Telekomunikační regulátori nechcú stratiť kompetencie na úkor Bruselu

DISKUSIE, KTORÉ SA OPLATÍ SLEDOVAŤ

Hľadajú sa zruční Európania

V roku 2017 bude pokračovať diskusia o akútnom nedostatku digitálne zručných zamestnancov. Do roku 2020 vznikne v Európe takmer 800 tisíc pracovných miest, ktoré bude problém obsadiť. Riešenie leží do veľkej miery na pleciach najväčších IT spoločností.

Komisia a národné vlády vystupujú v úlohe iniciátora či prostredníka. Rovnakým spôsobom vznikla minulý rok koalícia pre digitálne zručnosti a pracovné miesta, ktorá nadviazala na množstvo dobrovoľných iniciatív z minulosti. Okrem aktivít súkromného sektora bude na Slovensku zaujímavé sledovať kampaň eSkill for Jobs, ktorú koordinuje IT Asociácia Slovenska.

Čítajte viac: Komisia zavelila: Digitálny trh potrebuje digitálne zručných ľudí

Polčas

V máji 2017 uplynú dva roky od predstavenia 16 iniciatív pre vytvorenie jednotného digitálneho trhu. Keďže Európska komisia plánuje, že navrhovaná legislatíva vstúpi v členských štátoch do platnosti najneskôr v roku 2019, jej snahy o zjednotenie digitálnej oblasti sa dostávajú do polovice.

Pracovný program Komisie počíta pri tejto príležitosti s prieskumom doterajšieho vykonávania stratégie pre jednotný digitálny trh. Napriek tomu, že sa bude hodnotiť enormne rozsiahla agenda, detaily sondy zatiaľ nepoznáme.

Spory s technologickými firmami

Sériu vyšetrovaní, ktorú vedie európska exekutíva voči americkým spoločnostiam, mnohí už dnes vnímajú ako snahu oslabiť konkurenciu. Googlu či Facebooku hrozia pokuty vo výške stoviek miliónov eur. Uber rieši v Európe, či je digitálnou platformou alebo dopravnou službou, a Apple vysvetľuje svoje dlhoročné obchádzanie platby daní v Írsku.

Čítajte viac: Spory EÚ a IT firiem očami Američanov

Odborníci varujú, že ak sa do sporov vloží nová americká administratíva, konflikt by sa mohol vyostriť.