EÚ má byť vzorom v oblasti slobody prejavu

foto: obraz Sloboda vedie ľud od maliara Eugena Delacroix

Assange počas svojho prejavu zároveň vyzval k opatrnosti pri prijímaní legislatívy za účelom boja proti terorizmu, ktorá podľa neho okliešťuje slobodu prejavu. Varoval, že „čo sa deje v Európe sa používa na ospravedlnenie ešte extrémnejších foriem cenzúry v iných kútoch sveta“.

„Spojené štáty viac nie sú veľkým ochrancom slobody prejavu, takže Európa musí prevziať štafetu,“ povedal tento austrálsky editor WikiLeaks- internetovej stránky vytvorenej tak, že ochraňuje anonymitu svojich prispievateľov (často krát novinárov, či aktivistov), ktorí majú citlivé informácie a chcú sa o ne podeliť s verejnosťou.

„Nikto iný to nespraví, a niekto musí vystupovať ako vzor pre Čínu,“ dodal Assange.

Ohľadne výziev, ktorým čelí v súčasnosti sloboda prejavu v EÚ povedal: „V Európe existuje snaha o zavedenie systému cenzúry na internet. Politické strany sa mobilizujú a to je veľmi dôležitá záležitosť.“

„Tlak na harmonizáciu je nesmierny, ale ktorou cestou sa uberáme? Smerom k Číne? Nemecko má záväzný celoštátny zákon o cenzúre,“ dodal šéf WikiLeaks.

„Zverejnili sme čierne listiny tých krajín, ktoré zavádzajú štátnu cenzúru za predstieraným účelom zníženia rizika detskej pornografie. V skutočnosti to však využívajú na rôzne veci, napríklad predchádzaniu kritiky thajského kráľa,“ vysvetlil.

Assangeho postoj zdieľala aj islandská europoslankyňa Brigitta Jónsdóttir. Tá stála aj za zákonom o ochrane novinárskych zdrojov, ktorý Parlament schválil minulý týždeň a okamžite si vyslúžil pozornosť médií na celom svete, keďže jeho prijatím sa z krajiny stane bezpečné útočisko pre investigatívnych žurnalistov.

Keď dôjde na reč o slobode prejavu tak je väčšinou centrom pozornosti Čína, „ale situácia v Európe je kvôli protiteroristickým zákonom oveľa horšia ako si myslíte,“ uvádza Jónsdóttir.  Islandská poslankyňa v EP preto európskych zákonodarcov vyzvala, aby „čerpali z najlepších zákonov po celom svete a podľa toho ich schvaľovali.“ Médiá už viac nemajú hranice, takže sa potrebujeme pohnúť mimo debaty Spojené štáty- Európa- Veľká Británia a rozmýšľať nad tým ako zaviesť pravidlá v celosvetovom meradle, dodala Jónsdóttir.

Právomoci EÚ v tejto oblasti sú limitované

Jednotlivé členské štáty EÚ majú rozdielne zákony na ochranu slobodu prejavu a anonymity zdrojov, čo sťažuje jednotnosť konania na európskej úrovni, „Sú tu prípady, že ktorú národnú legislatívu uplatniť na ktorý prípad, takže bez harmonizácie existujú obmedzenia toho, čo sa môže dosiahnuť na úrovni EÚ,“ povedal nemecký europoslanec za liberálov Alexander Graf Lambsdorff.

„V súčasnosti to závisí od toho, čo sa stane na národných súdoch. Potrebujeme nájsť najprimeranejší spôsob ako sa týmto zaoberať v inštitúciách EÚ,“ dodáva. Niektorí však podčiarkli, že prejav nie je jediná sloboda, o ktorej je reč keď sa diskutuje o cenzúre.

„Musíme si uvedomiť, že dobré meno a súkromie majú tiež zásadný význam,“ uvádza dekan právnickej fakulty na University of East Anglia Alastair Mullins.

Vo februári tohto roku odsúdil milánsky súd troch výkonných riaditeľov spoločnosti Google za to, že na ich stránke došlo k zverejneniu videa, ktoré ukazovalo šikanovanie chlapca s Downovým syndrómom. Tento prípad jasne ukázal, že možnosť voľne zverejňovať na internete obsah môže mať aj svoje individuálne nevýhody. Obvinení šéfovia boli nakoniec odsúdení na šesť mesiacov väzenia za porušenie súkromia. Podľa Mullinsa by „média nemali mať právo voľne publikovať holé nepravdy a klamstvá bez akéhokoľvek ohľadu na následky“. Mullins zároveň varoval, že by internet nemal byť chápaný ako zóna bezprávia. „Mnoho z obmedzení limitujúcich zodpovednosť poskytovateľov internetových služieb a vyhľadávačov je oprávnených, ale nemala by sa im udeliť úplná voľnosť.“

Postoje

„Ako liberáli sme jasne za právo urážať. Sloboda prejavu v sebe zahŕňa právo urážať a byť zámerne provokatívny. Musíte však zároveň chrániť možnosť zámerne neurážať. Sloboda prejavu je o ochrane oboch. My nie sme zástancovia ostýchavosti,“ povedal nemecký europoslanec za liberálov Alexander Graf Lambsdorff.

„Koncentrácia médií dáva tak veľa právomocí do tak málo rúk. Môžeme to vidieť na národnej úrovni v Taliansku a na miestnej úrovni v Nemecku,“ dodal Lambsdorff.

„Obhajovala by som slobodu slova každého, kto kritizuje Islam, ale je lepšie používať civilizovaný prejav ako provokáciu ak chcete docieliť, aby sa zatvorené komunity viac otvorili,“ uvádza britsko- holandská spisovateľka a ľudskoprávna aktivistka pakistanského pôvodu Naema Tahir.