EÚ je pripravená obmedziť predvstupovú pomoc pre Turecko

Ilustračný obrázok. FOTO: Twitter

Európska komisia sa pripravuje na možnosť obmedzenia finančných prostriedkov vyčlenených na predvstupovú pomoc pre Turecko na obdobie rokov 2018-2020. Uviedol to v stredu podpredseda EK Maroš Šefčovič, ktorý pred novinármi v Bruseli predstavil najnovšie iniciatívy exekutívy EÚ.

Príslušné rozhodnutie na politickej úrovni by podľa Šefčoviča mali prijať európski diplomati na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci, ktoré sa uskutoční 12. decembra.

https://euractiv.sk/clanky/rozsirovanie/kandidati-na-vstup-eu-potrebuju-este-desatrocia-priprav-ukazuje-studia/

Reakcia na stav dodržiavania ľudských práv

Kolégium komisárov rokovalo o tejto otázke vo svetle diskusií premiérov a prezidentov na októbrovom summite EÚ, ktorí vyjadrili znepokojenie nad stavom dodržiavania ľudských práv a rešpektovania princípov právneho štátu v Turecku.

Eurokomisár pre európsku susedskú politiku a rokovania a rozšírení Johannes Hahn poskytol ostatným komisárom prehľad o súčasnej podpore predvstupovej pomoci a o ďalších krokoch, ktoré treba podniknúť. Komisia reaguje na podnet Európskej rady, aby predložila orientačné možnosti prispôsobenia finančných príspevkov pre Turecko na roky 2018-2020.

Hahn v decembri predloží stanovisko eurokomisie ministrom zahraničných vecí, aby prijali potrebné politické rozhodnutie.

Vyplatených 258 miliónov eur

Komisia medzitým – v súlade so závermi Rady ministrov z decembra 2016 – sústreďuje predvstupové financovanie Turecka len na kľúčové oblasti, ako sú právny štát, základné práva, občianska spoločnosť a kontakty medzi občanmi Turecka a krajinami EÚ. Tieto oblasti budú zachované aj v budúcich programoch pomoci.

Tlačová agentúra APA v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ pre Turecko v období 2014 – 2020 vyčlenila celkove 4,45 miliárd eur v podobe predvstupovej pomoci. Z týchto fondov bolo doteraz vyplatených iba 258 miliónov eur.

https://euractiv.sk/rozhovory/zahranicie-a-bezpecnost/europoslankyna-kurdska-loby-je-v-bruseli-omnoho-mensia-ako-turecka/

Podľa Christiana Bergera, vedúceho misie EÚ v Turecku si blok vždy nájde spôsob spolupráce s Tureckom, „napriek pozitívam a negatívam vo vzťahoch“, píše dnes na margo stretnutí tureckej delegácie v Bruseli turecká Anadolu Agency.