Estónsky e-pobyt ponúka po brexite Britom prístup na európsky trh

Ilustračný obrázok. FOTO: Shutterstock

Estónsko využilo svoj talent v digitálnych inováciách, aby profitovalo z globálnej expanzie v elektronickom obchode. Tento baltický člen eurozóny sa v roku 2014 stal prvou krajinou, ktorá ponúka elektronické identifikačné karty ľuďom po celom svete.

E-pobyt sa dá opísať ako „nadnárodná digitálna identita vydaná (estónskou) vládou“. Umožňuje používateľom založiť si podnik v EÚ a na diaľku podnikať, priznávať dane a elektronicky podpisovať dokumenty.

Neposkytuje občianstvo, bydlisko pre daňové účely, fyzické bydlisko ani právo cestovať do Estónska. O e-pobyt sa dá požiadať online za cenu 100 eur.

Zvýšený záujem

Zatiaľ sa e-obyvateľom Estónska stalo 22 000 ľudí zo 138 krajín po celom svete, vrátane 1 200 Britov. Prudký nárast žiadostí zo Spojeného kráľovstva spôsobilo minuloročné rozhodnutie o brexite.

Pred referendom o e-pobyt požiadali v priemere traja Briti za týždeň. Po referende toto číslo stúplo na 50 ľudí týždenne. V marci, keď premiérka Theresa Mayaová uplatnila článok 50 o odchode z EÚ, stúpla návštevnosť stránky zo Spojeného kráľovstva o 75 percent.

Čítajte aj Britský politológ: Ak Mayová prijme mäkký brexit, pôjde po nej vlastná strana

„Spojené kráľovstvo si možno zvolilo možnosť opustiť EÚ, ale vďaka e-pobytu sa podnikatelia stále môžu rozhodnúť zostať v jej podnikateľskom prostredí,“ vyhlásil pre AFP riaditeľ estónskeho programu Kaspar Korjus.

Hovorca e-pobytu Arnaud Castaignet vysvetlil, že ak sa britský podnikateľ stane estónskym e-obyvateľom a založí si v Estónsku spoločnosť, ktorá bude vyrábať produkty, bude mať „rovnaký prístup k trhu EÚ ako akákoľvek iná spoločnosť z EÚ.“

Zatiaľ väčšina spoločností založená e-obyvateľmi podniká v konzultačných službách, IT programovaní, vývoji webu alebo v podporných službách pre podniky.

Poistka pre britské firmy

Víťazi podnikateľskej súťaže starostu Londýna vysvetlili, že požiadali o e-pobyt, aby znížili riziko, ktoré brexit predstavuje pre ich podnikanie. Ich startup vyrába vlhčené utierky priateľské k životnému prostrediu.

Zakladatelia startupu, Ellenor McIntoshová a Alborz Bozorgi, žijú v Londýne. O e-pobyt požiadali, aby svojej spoločnosti, Twipes, zabezpečili prístup k jednotnému trhu EÚ.

Majitelia spoločnosti, ktorá sa označuje ako „budúcnosť toaletného papiera“ hovoria, že aby zvýšili dôveru investorov, zaregistrovali spoločnosť aj Spojenom kráľovstve, aj v Estónsku,.

„Diskutovali sme s mnohými európskymi investormi, najmä cyperskými a estónskymi. Neistota okolo brexitu podľa nich predstavuje veľké riziko,“ vysvetlil Bozorgi AFP prostredníctvom emailu.

„Aby sme toto riziko znížili, založili sme podnik aj v Spojenom kráľovstve, aj v Estónsku,“ dodal.

Ak však Británia stratí prístup k jednotnému trhu, spoločnosť bude musieť získavať materiály a vyrábať Twipes v Európskej únii. Iba tak si zachová prístup k členským krajinám EÚ bez obmedzení.

Digitálne podniky nemajú problém

Brit Dirk Signer pred šiestimi rokmi založil svoju digitálnu marketingovú agentúru v Spojenom kráľovstve. Pre obavy z brexitu ju však minulý rok cez e-pobyt digitálne presunul do Estónska.

„Požiadal som o e-pobyt minulý rok krátko pred referendom. V podstate som veľmi neveril, že sa rozhodneme zostať v EÚ. Toto bol pre mňa spôsob, ako sa poistiť,“ povedal Singer pre AFP.

„Dvaja z mojich piatich najväčších klientov sú z Únie. Obávam sa, že ako malému britskému podniku založenému na službách by mi brexit mohol výrazne skomplikovať život.“

Britský spisovateľ Will Mawhood, ktorý prevádzkuje kultúrnu stránku „Deep Baltic“ hovorí, že ho lákalo využiť príležitosti a flexibilitu, ktoré e-pobyt ponúka, najmä možnosť zaregistrovať svoju spoločnosť v členskom štáte eurozóny.

„Delím svoj čas medzi Spojeným kráľovstvom a Litvou, ale keďže všetka moja práca je online, často trávim dlhé časové úseky aj v iných krajinách,“ povedal AFP.

„Ľudia v mojej spoločnosti sú z rôznych krajín, takže podpisovať dôležité dokumenty osobne by bolo zbytočne časovo náročné a komplikované,“ dodal.

Estónsko možno nebude jediné

O vylepšenie programu e-pobytu sa v máji postarala fínska technologická spoločnosť Holvi, ktorá podniká v oblasti finančníctva. Spoločne s estónskou vládou vytvorila digitálne bankovníctvo bez hraníc, čím oslobodila e-obyvateľov od nutnosti za obchodným bankovníctvom cestovať.

Podľa Korjusa sa zdá, že sa jedinečná estónska digitálna inovácia sa uchytí aj v zahraničí.

„Vlády po celom svete chcú programu porozumieť a dokonca predstaviť svoje vlastné verzie e-pobytu.“

Trvá na tom, že o to, aby program nebol zneužívaný na daňové úniky alebo pranie špinavých peňazí sa starajú rôzne bezpečnostné opatrenia. Jedným z nich je aj policajná previerka žiadateľa.

https://euractiv.sk/rozhovory/analyzy/estonsky-velvyslanec-obcania-prvi-peniaze-druhe/

Ministri sú jednotní

Po týždňoch nezhôd dve kľúčové osobnosti britskej vlády spoločne vyhlásili, že prechodné obdobie po brexite by nemalo byť „zadnými dvierkami“ k pokračovaniu členstva v EÚ.

Minister financií Philip Hammond, zástanca mäkkšieho, pro-podnikateľského brexitu a minister pre medzinárodný obchod Liam Fox, podporovateľ tvrdého odchodu z EÚ sa nevedeli zhodnúť na budúcnosti Spojeného kráľovstvo po opustení bloku.

V spoločnom článku pre noviny The Sunday Telegraph však vyhlásili, že vystúpenie Británie z EÚ v marci 2019 nesmie byť „skokom z útesu“.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/brexit-britska-vlada-tvrdi-ze-uz-ma-plan/

Tvrdia, že akékoľvek prechodné obdobie musí byť časovo ohraničené. Brexit teda bude znamenať odchod z európskeho jednotného trhu aj z colnej únie.

„Chceme, aby naša ekonomika počas tohto obdobia zmien ostala silná a plná života. To znamená, že podniky musia veriť, že keď o 20 mesiacov opustíme EÚ, nebude to ako skok z útesu,“ napísali.

„Preto veríme, že časovo ohraničené prechodné obdobie bude v národnom záujme a dodá podnikom väčšiu istotu. Nemôže však trvať do nekonečna; nemôže ísť o zadné dvierka k pokračovaniu členstva v EÚ.“

„Obaja súhlasíme, že počas tohto obdobia bude Spojené kráľovstvo mimo colnej únie a bude „treťou krajinou“, nie súčasťou zmlúv EÚ.