array(0) { } NULL Estónske predsedníctvo prináša kompromisný návrh o utečeneckých kvótach – euractiv.sk

Estónske predsedníctvo prináša kompromisný návrh o utečeneckých kvótach

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Estónske predsedníctvo včera (29. novembra) v Rade Európskej únie predstavilo kompromisný návrh na relokácie utečencov, ktorý by podľa nich mal byť „férovým“ pre všetky členské štáty Únie. Tie sa už vyše roka nevedia zhodnúť na tom, ako riešiť otázku žiadateľov o azyl, ktorých v Európe stále pribúda.

„Veríme, že (nový návrh) môže položiť základ pre budúcu diskusiu,“ uviedol hovorca estónskeho predsedníctva. Bez detailných informácií a špecifikácii tiež povedal, že návrh bude pre krajiny „férový“.

Návrh predsedníctvo predstavilo na včerajšom stretnutí 28 veľvyslancov pre Európskej únii v Bruseli. Zameriava sa v prvom rade na reformu pozastaveného programu na premiestnenie žiadateľov o azyl, ktorí už v Európe sú.

Únia sa už viac ako rok snaží redizajnovať takzvaný dublinský azylový systém. Krajiny ako Slovensko, Poľsko a Maďarsko zdieľaný program relokácii odmietli.

https://euractiv.sk/rozhovory/analyzy/riaditelka-medzinarodnej-asociacie-pre-utecencov-klucovym-problemom-azylovej-politiky-je-nedostatok-suladu-zakonom/

Diplomatické zdroje hovoria o finančnej solidarite aj bilaterálnych zmluvách

Podľa diplomatických zdrojov plánuje Estónsko zaviesť „systém včasného varovania“, vďaka ktorému by Európska komisia mohla v niektorých krajinách upozorniť na neprimeraný nárast počtu žiadostí o azyl.

Výkonný orgán Európskej únie by potom odporučil opatrenia finančnej solidarity medzi krajinami. Členské štáty by však boli napriek tomu vyzvané, aby prijali niektorých žiadateľov o azyl z tých európskych krajín, ktoré budú čeliť neprimeranému tlaku. Členské štáty by v tejto fáze reagovali dobrovoľne.

Druhý krok by sa začal v prípade „krízy“. Jej veľkosť by indikoval nameraný ukazovateľ migračného tlaku a presun žiadateľov o azyl by bol aktivovaný s ohľadom na ekonomickú kapacitu a počet obyvateľov krajiny, do ktorej by mali smerovať.

Estónsky návrh uvádza, že akýkoľvek skutočný presun žiadateľov o azyl z jednej krajiny do druhej by zostal podmienený dohodou medzi takýmito dvoma krajinami. Agentúru AFP o tom informoval diplomatický zdroj.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/medzinarodna-komunita-pripravuje-parizske-dohody-o-utecencoch-migrantoch/

Málo úspešný Dublin

Plán výrazne mení navrhované reformy, ktoré pôvodne predstavila Komisia. Výkonný orgán Únie chcel zaručiť, aby bolo umožnené uplatňovanie kvót v prípade výnimočného prílivu žiadateľov o azyl.

Európsky parlament zase vyzval na vytvorenie „trvalého a automatického mechanizmu“ premiestnenia, ktorý by nahradil dublinské pravidlá.

Podľa „Dublinu“ museli utečenci podať žiadosť o azyl v prvom členskom štáte, do ktorého vstúpili. Veľký tlak sa preto na základe tejto schémy vytváral na krajiny ako Grécko a Taliansko.

Platnosť programu vypršala v septembri po dvoch rokoch. V rámci programu sa prostredníctvom povinných kvót podarilo z Talianska a Grécka presídliť menej ako pätinu zo 160 tisíc Sýrčanov a ďalších žiadateľov o azyl.