Estónci predstavili digitálnu menu Estcoin

Ilustračný obrázok. FOTO: Pexels

Po zavedení takzvaného digitálneho občianstva sa Estónska vláda chystá na ďalšiu digitálnu novinku. Objavujú sa návrhy estónskej digitálnej meny, ktorá má nadviazať práve na elektronický pobyt.

Nápad predstavilo miestne riaditeľstvo pre e-government, pod vedením riaditeľa Kaspara Korjusa ešte minulý týždeň. Virtuálna mena by podľa jeho slov mala byť k dispozícii práve virtuálnym estónskym rezidentom. Mena už dnes pripomína kryptoplatidlá ako Bitcoin a Ethereum.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/estonsky-e-pobyt-ponuka-po-brexite-britom-pristup-na-europsky-trh/

Koncept, ktorý sa môže stať realitou

„Je jasné, že záujem o virtuálne meny medzi našou rastúcou digitálnou komunitou je veľký,“ uviedol  Kaspar Korjus. Podľa neho by sa estónska digitálna mena mohla nazývať Estcoins.

Jedným dychom však dodáva, že by takýto názov nemusel byť úplne správny, pretože mena „by mohla nadobudnúť oveľa väčšie rozmery, než sú hranice Estónska“.

„V budúcnosti by mohli byť Estcoins prijaté verejnými aj súkromnými službami. Podobne by mohla byť nová mena použitá globálne,“ dopĺňa Korjus.

Estónska vláda je však vo svojom oficiálnom stanovisku ohľadom nápadu vytvoriť vlastnú kryptomenu opatrná a vo vyhlásení uvádza, že návrh „ešte nie je oficiálnou vládnou politikou”.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/nastal-cas-odplatit-sa-hovoria-estonci-na-zaciatku-predsednictva/

„Ide o inovatívny návrh nášho tímu, ktorý je zodpovedný za elektronické občianstvo Estónska. Je to jeden z viacerých možných smerov, ktorým sa môžeme v budúcnosti vydať, ” spresnil Siim Sikkut, generálny tajomník pre IT a telekomunikácie na ministerstve pre ekonomické záležitosti.

Sikkut ale zároveň dodal, že podobné debaty a atmosféra predchádzali aj realizácii digitálneho občianstva.

Možnosti v eurozóne

Z právneho hľadiska stále nie je jasné, či Estónsko môže vytvoriť zákonnú menu legálne. Jedným z problémov môže byť aj členstvo v eurozóne, ku ktorej sa Estónci pripojili v roku 2011.

Ekonóm prestížneho think-tanku Centre for European Policy Studies, Daniel Gros si napríklad myslí, že vytvorenie štátnej kryptomeny by bolo aj akousi základňou pre fond štátneho majetku. Zároveň dodáva, že právne predpisy EÚ obsahujú len veľmi málo nástrojov na to, aby zabránili národným vládam prijať virtuálne meny. Podľa jeho názoru bude otázne, či virtuálna mena bude alebo nebude zákonným platidlom.

„V článku 128 Zmluvy o fungovaní EÚ sa uvádza, že bankovky vydané Európskou centrálnou bankou a národnými centrálnymi bankami sú jedinými bankovkami, ktoré majú v Únii štatút zákonného platidla,“ pripomína Európska komisia a dodáva, že neexistujú žiadne výnimky z tohto pravidla.

https://euractiv.sk/rozhovory/analyzy/estonsky-velvyslanec-obcania-prvi-peniaze-druhe/

Líder elektronickej štátnej správy

Bez ohľadu na budúcnosť navrhnutého kryptoplatidla ale nie je prekvapujúce, že s ním prišli práve Estónci. Krajina je svetovým lídrom v takzvanej elektronickej štátnej správe, ktorá zahŕňa predovšetkým digitalizáciu verejnej správy a elektronizáciu verejných služieb, on-line komunikáciu s úradmi, vrátane využívania elektronických podpisov alebo otvoreného prístupu k informáciám verejnosti.

Projekt však zahŕňa ešte viac funkcionalít, vrátane spomenutého digitálneho občianstva, ktoré dáva ľuďom ľahký prístup ku každodenným bankovým službám, riadeniu spoločnosti alebo návšteve lekárov. Zahŕňa tiež zabezpečený prístup k internetovým službám vrátane digitálneho podpisu.

Estónci si už navykli elektronicky platiť dane, zakladať podniky alebo hlasovať v komunálnych voľbách.

https://euractiv.sk/clanky/europa-dnes/pocet-udelenych-obcianstiev-v-unii-klesa-infografika/

Estónske orgány v súčasnosti registrujú viac ako 22 tisíc ľudí s takzvaným digitálnym občianstvom. Z toho 3 670 vlastní v Estónsku aj súkromnú spoločnosť.

Podľa oficiálnych údajov žije v tejto malej pobaltskej krajine 1,3 milióna ľudí. Vláda v Tallinne však vďaka digitálnemu občianstvu v priebehu nasledujúcich 7 rokov plánuje uvoľniť až 10 miliónov elektronických identít.