array(0) { } NULL Európska lieková agentúra pôjde do Amsterdamu – euractiv.sk

Európska lieková agentúra pôjde do Amsterdamu

Amsterdam. Foto: Pixabay

Amsterdam zvíťazil v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky (EMA). Agentúra sa do tak holandského hlavného mesta presunie z Londýna po brexite v marci 2019.

Rozhodli o tom v pondelok v konečnom kole hlasovania ministri členských krajín EÚ, informovala agentúra DPA. Amsterdam porazil v treťom a poslednom kole hlasovania Miláno.

“Gratulujem Amsterdamu k víťazstvu v hlasovaní na presídlenie EMA!” uviedol na Twitteri nemecký štátny minister pre európske záležitosti Michael Roth. “Je to vynikajúca voľba, ktorá garantuje kontinuitu pri zaisťovaní bezpečných medicínskych produktov pre európskych zákazníkov,” dodal.

EMA so sídlom v Londýne sa pokladá za “klenot” medzi viac ako štyridsiatkou špecializovaných agentúr Európskej únie. EMA má zhruba 900 zamestnancov na plný úväzok a hrá dôležitú úlohu pri schvaľovaní nových liekov na trh EÚ. Agentúra začala svoju činnosť v roku 1995 a do jej portfólia patrí vedecké hodnotenie, dohľad a monitorovanie bezpečnosti liekov v európskom bloku.

O EMU súperila aj Bratislava, ktorá sa však po prvom kole hlasovania ocitla na štvrtom mieste s 15 bodmi, čo jej nestačilo na ďalší postup.

 

https://euractiv.sk/clanky/zdravotnictvo/eu-hlasuje-o-liekovej-agenture-bratislava-je-medzi-favoritmi/

 

Európsky orgán pre bankovníctvo pôjde do Paríža

Ministri v pondelok  rozhodli aj o tom, že budúcim sídlom Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA), ktoré sídli v Londýne, bude Paríž.

Hlasovanie sa konalo v rámci zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti. Najskôr sa hlasovalo o budúcom sídle Európskej agentúry pre lieky (EMA), kde sa víťazom stal Amsterdam, o čom napokon rozhodol žreb.

Francúzska metropola v konečnom treťom hlasovaní o EBA získala viac hlasov ako Dublin. Celkovo o sídlo EBA súťažilo osem európskych miest – Brusel, Dublin, Frankfurt, Luxemburg, Paríž, Praha, Varšava a Viedeň.
Výsledok oboch hlasovaní znamená, že sa nepotvrdili mediálne fámy o tom, že aspoň jedna z agentúr pripadne novým členským štátom zo strednej alebo východnej Európy. Aj EMA aj EBA presídlia do krajín Únie, ktoré už hostia viacero európskych agentúr.

V hre o EBA bola aj česká metropola, keď Praha mala zaručenú podporu maximálneho počtu hlasov zo Slovenska.