Donald Tusk pozýva menovca Trumpa na summit

americké voľby, Republikánska strana, USA

Donald Trump oznamuje víťazstvo v prezidentských voľbách, (zdroj: TASR/AP Photo/John Locher)

Prekvapivý víťaz amerických volieb Donald Trump prijíma od ranných hodín gratulácie z celého sveta. Pozadu nezostali ani najvyšší predstavitelia Európskej únie, predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Komisie Jean-Claude Juncker. Tí budúceho 45. prezidenta Spojených štátov pozvali na spoločný summit, ktorý by sa mal uskutočniť pri „najbližšej vhodnej príležitosti“.

„Dnes je viac ako kedykoľvek predtým potrebné posilniť transatlantické vzťahy. Iba úzka spolupráca umožní EÚ a USA zmenu zoči-voči bezprecedentným výzvam, akými sú Daíš, ohrozenie ukrajinskej celistvosti a suverenity, klimatické zmeny a migrácia,“ uvádza v otvorenom liste predseda ER Tusk.

Európski predstavitelia Donaldovi Trumpovi pripomenuli spoločnú zodpovednosť za medzinárodnú bezpečnosť, ale aj to, že očakávajú ďalšie rokovania o transatlantickej obchodnej dohode TTIP.

Summit EÚ-USA by tak mohol zadefinovať spoločné ciele na nasledujúce štyri roky.

Európa je zdržanlivá

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz nemá protokolárnu povinnosť gratulovať k zvoleniu americkému prezidentovi. Jeho reakcia bola o to chladnejšia. O Trumpovi povedal, že sa mu podarilo stať „vlajkonosičom úzkosti a obáv miliónov Američanov“.

Schulz prirovnal voľby v USA k britskému referendu o brexite. Išlo podľa neho o rovnako protestné hlasovanie: „Túto kampaň si nebude Amerika pamätať ako práve najlepšiu. Volebnú kampaň poháňala dopredu síra a polarizácia. Donald Trump má pred sebou neľahkú úlohu spojiť rozdelený národ.“

Vzťahy Európy a Spojených štátov nenarušia podľa šéfky európskej diplomacie Federici Mogheriniovej ani politické zmeny. Vysoká predstaviteľka chce s novou americkou administratívou pokračovať v rozvíjaní obranných kapacít, na ktoré sa únia pripravuje minimálne od hlasovania o brexite.

S rozpakmi prijali výsledky volieb vo Francúzsku aj v Nemecku. Francúzsky prezident François Hollande vyhlásil, že Trumpovo víťazstvo „otvára obdobie neistoty“. Minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault apeloval na to, aby sa Európa sama postarala o vlastnú bezpečnosť.

Kým nemecká kancelárka Angela Merkelová ponúkla spoluprácu a hovorila o nadštandardných vzťahoch, šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier uviedol, že výsledok je iný, ako si priala väčšina ľudí v Nemecku. Dodal, že zahraničná politika USA sa týmto stáva omnoho menej predvídateľná.

Orbán vidí víťazstvo demokracie

Slovenský prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico dopoludnia v krátkosti zablahoželali Donaldovi Trumpovi. Fico dodal, že svet je úplne iný, ako ho popisujú médiá: „Všetci musíme počúvať ľudí a táto pravda sa v Spojených štátoch ukázala.“

Poslanec EP Eduard Kukan (SDKÚ-DS/EĽS) pre EurActiv.sk poznamenal, že Donald Trump je predstaviteľom nového štýlu americkej politiky.

„Jeho rétorika a správanie sa počas volebnej kampane vyvoláva mnohé otázky, hraničiace s obavami. Je síce pravdou, že každý víťaz volieb sa po nástupe do funkcie zmení. Myslím si však, že Donald Trump aj keď už bude vládcom Bieleho domu, zostane sám sebou, takým ako bol doteraz,“ tvrdí člen výboru pre zahraničné veci.

Američanom zaželal, aby boli so svojou voľbou spokojní.

Maďarský premiér Viktor Orbán o úspechu republikánskeho kandidáta povedal, že je to „vynikajúca správa.“ Dlhoročný predseda Fideszu na Facebooku napísal: „Demokracia je stále nažive.“

V Českej republike pripomínajú, že prvá Trumpova manželka Ivana pochádza zo Zlína. Ocenil to napríklad premiér Bohuslav Sobotka. Prezident Miloš Zeman vraj súhlasí s Trumpovou politikou v oblasti migrácie a boja proti Islamskému štátu.

„Vážim si spôsob, akým Donald Trump vystupuje. Hovorí jasne, drsne, ale zrozumiteľne. Vyhýba sa tomu, čomu sa niekedy hovorí politická korektnosť, ktorá je skôr zbierkou ničnehovoriacich fráz,“ vyhlásil Zeman.

Krajná pravica oslavuje

Donald Trump vyvolal v Európe počas kampane znepokojenie tým, že sa odmietol vyhraniť voči Rusku. Prezident Vladimir Putin skutočne dúfa v nápravu vzťahov, ktoré zhoršilo ruské zasahovanie na Ukrajine a tiež bombardovanie v Sýrii.

Moskva jasne preferovala Trumpa, čomu prispôsobila tiež rétoriku svojich zahraničných spravodajských kanálov Sputnik a Russia Today. Tie v spolupráci so zakladateľom WikiLeaks Julianom Assangeom vytrvalo napádali kampaň demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej.

Z pohľadu Európy je problematická aj tunajšia základňa podporovateľov amerického miliardára, kam patria rôzne antisystémové strany. Príkladom môžu byť francúzski krajní pravičiari okolo Marine Le Penovej. Tá hneď ráno pogratulovala „slobodnému americkému ľudu“.

Britský populista Nigel Farage sa dokonca Trumpovi ponúkol do administratívy, kde by chcel mať na starosti vzťahy s Európskou úniou.