Dáni povedali „nie“ zbližovaniu s EÚ

Ilustračná fotografia (wikimedia)

Dánski voliči povedali v štvrtkovom referende jasné „nie“ ďalšiemu zbližovaniu s Európskou úniou, ktoré presadzovala ich vláda.

Vo včerajšom referende rozhodovali či zrušia dánsku výnimku (opt-out) z európskej legislatívy v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí a príjmu 22 existujúcich predpisov EÚ (opt-in) týkajúcich sa napríklad cezhraničnej  trestnej činnosti ale aj rodinného práva. Podobný „opt-in“ systém platí vo Veľkej Británii a Írsku, ktoré majú podobnú výnimku v tejto oblasti.

Až 53,1 % Dánov hlasovalo proti „opt-in“ usporiadaniu a 46,9 % hlasovalo za zbližovanie s úniou. Účasť na referende bola 72 % oprávnených voličov. Uviedli to zhodne dánske televízne stanice DR a TV2, po spočítaní všetkých hlasov. 

„Výsledky sú známe, je to jasné nie,“ uviedol dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen. „Napriek tomu, že som dúfal v iný výsledok, budem tento výsledok samozrejme plne rešpektovať,“ dodal. 

„Dáni odmietli urobiť krok vpred,“ vyhlásil Rasmussen. „Dôvodom prečo Dáni odmietli schváliť, čo sme navrhovali je neistota, a tiež to, že Európa momentálne čelí ďalším problémom, ako je napríklad utečenecká kríza,“ ukončil.

O výsledkoch už dánsky premiér hovoril s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom ako aj s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom, s ktorými by sa mal stretnúť 11. decembra v Bruseli. V pondelok by sa mal Rasmussen zase stretnúť s lídrami ostatných dánskych strán, aby s každým z nich jednotlivo prediskutoval, ako ďalej postupovať. 

Nie „nie“ pre Europol

Doterajší systém zavedený v roku 1993 umožňoval Dánsku zostať mimo všetkých nadnárodných politík EÚ v rezortoch vnútra a spravodlivosti. Avšak po prijatí Lisabonskej zmluvy v roku 2009 sa na nadnárodnú úroveň presunula väčšia časť spolupráce v EÚ, čo sa dotklo aj policajnej organizácie Europol.

Dánska vláda podľa jeho slov začne vyvíjať úsilie potrebné na to, aby krajina aj napriek výsledkom referenda mohla naďalej zostať členom v Európskom policajnom úrade (Europol). 

„Môj dojem je, že výsledok nesúvisí ani tak s tým, o čom sme hlasovali. Je to strach zo straty kontroly. Nie je to však „nie“ pre spoluprácu dánskej polície s ostatnými policajnými silami v EÚ. Ide o všeobecný euroskepticizmus,“ povedal premiér.

S takouto interpretáciou súhlasí aj opozícia. „Ešte som počas volebnej kampane nestretol Dána, ktorý by nechcel ostať súčasťou Europolu. Ale ak by sa rozhodovalo práliš ďaleko od nášho každodenného života, to by sa Dánom nepáčilo,“ vysvetlil Mette Frederiksen z opozičnej strany Sociálnych demokratov.

EurActiv/TASR