Chorvátsky komisár sa bude starať o spotrebiteľov

Zdroj: Európska rada

Chorvátska vláda vybrala za svojho prvého komisára Nevena Nimicu, 59-ročného podpredsedu vlády pre zahraničné veci a európsku integráciu. Tento post zastával od roku 2011.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso túto nomináciu prijal. Pred jeho nástupom do funkcie bude musieť prejsť híringom v Európskom parlamente.

Aby mohol chorvátsky dezignovaný minister dostať portfólio pre spotrebiteľské záležitosti budú ho musieť zobrať maltskému komisárovi Tonio Borgovi, ktorý dnes za neho zodpovedá spolu s agendou zdravia.

„Neven Mimica je skúseným a odhodlaným Európanom, ktorý má potenciál významne prispieť k práci Európskej komisie najmä v kritickej oblasti ochrany spotrebiteľa“, uviedol predseda Komisie.

Chorvát Mimica je pôvodným povolaním ekonóm a politicky patrí k sociálnym demokratom. V minulosti tiež zastával funkciu podpredsedu parlamentu.

Nebude to po prvýkrát, čo Barroso v Komisii delí portfólio „zdravie a ochrana spotrebiteľa“. Keď v roku 2007 do EÚ pristúpilo Bulharsko, dostala spotrebiteľské otázky na starosti Meglena Kuneva a preto o neho zároveň prišiel Cyperčan Markos Kyprianou.

Keďže má Chorvátsko rozvinutý turistický sektor, špekulovalo sa tiež, že ich komisár dostane na starosť práve túto oblasť. Ako samotné portfólio to v súčasnej Komisii neexistuje a spadá do agendy komisár pre priemysel Antonia Tajaniho.