Chorvátsko má problém venovať kus pobrežia Slovinsku

Piranský záliv. FOTO: EurActiv.com

Medzinárodný arbitrážny súd udelil 29. júna Slovinsku priamy prístup k medzinárodným vodám Jadranského mora, a to po prvý raz od rozpadu bývalej Juhoslávie.

Záhreb však vyhlásil, že rozhodnutie arbitrážneho súdu v Haagu bude ignorovať. Do sporu sa však zapája aj Európska komisia.

Komisia čaká na ďalší dialóg

Mapa spornej časti Jadranského mora. FOTO: BalkanInsight.com

Haagsky tribunál ešte v júni rozhodol, že Slovinsko bude mať k dispozícii väčšinu Piranského zálivu, ako aj koridor spájajúci slovinské teritoriálne vody s medzinárodnými vodami.

Európska komisia je pripravená pomôcť obom krajinám s implementáciou arbitrážneho rozhodnutia.

Podľa jej prvého podpredsedu, Fransa Timmermansa, Komisia víta rozhodnutie premiérov Slovinska a Chorvátska stretnúť sa 12. júla, kde obe krajiny plánujú pokračovať v debate.

Chorvátsky predseda vlády Andrej Plenković sa ale voči postoju Komisie ohradil a Bruselu včera odkázal, aby sa nemiešal do tejto záležitosti, nakoľko „v otázkach hraníc nemá kompetencie“.

Zagreb ignoruje rozhodnutie súdu, keďže v roku 2015 unikla tajná nahrávka, ktorá podľa chorvátskych politikov skompromitovala celý súd. Slovinská strana sa mala údajne stretnúť s členom arbitrážnej komisie.

46 vs. 1 700 kilometrov

Obe bývalé Juhoslovanské republiky, ktoré získali nezávislosť v roku 1991, si nárokujú spornú časť Jadranského mora. Kým Slovinsko po rozpade bývalej Juhoslávie získalo 46 kilometrov pobrežia, chorvátske pobrežie presahuje 1 700 kilometrov.

Práve otázka hraníc spôsobovala, že Slovinsko blokovalo vstup Chorvátska do Únie štyri roky od svojho prístupu do EÚ.

Čítajte aj: Slovinsko a Chorvátsko podpísali dohodu o arbitráži

Súd v Haagu priznal Ľubľane 16 kilometrový koridor, ktorým by získali aj prístup do medzinárodných vôd. Implementácia však zatiaľ nie je jasná.

Dialóg bude pokračovať na summite EÚ a Západného Balkánu v talianskom Trieste, za účasti Nemecka, Francúzska a Talianska na budúci týždeň.