Chorvátsko chce prijať euro do ôsmich rokov

Chorvátsky premiér Andrej Plenković. FOTO: Twitter.com

Najnovší člen Európskej únie chce prijať euro v priebehu siedmich až ôsmich rokov, vyhlásil chorvátsky premiér Andrej Plenković.

Reálny cieľ

„Máme dva hlavné ciele – chceme sa stať súčasťou Schengenského priestoru v roku 2019 a tým druhým je vstup do eurozóny,“ vyhlásil Plenković na konferencii „Stratégia pre prijatie eura v Chorvátsku“.

Chorvátsko by sa podľa neho mohlo stať súčasťou mechanizmu výmenných kurzov ERM II v najbližších troch rokoch.

„Nechceme hovoriť o konkrétnych dátumoch. Naša predstava je však reálna. Ešte kým Chorvátsko prevezme predsedníctvo v Rade EÚ, chceme vstúpiť do ERM II ” citovala Plenkovića štátna tlačová agentúra Hina.

https://euractiv.sk/rozhovory/eu-crossroads/pavel-telicka-cesi-nie-su-euroskepticki-len-podlahli-jazyku-politikov/

Členské štáty, ktoré ešte neprijali spoločnú európsku menu, musia byť dva roky zapojené do mechanizmu výmenných kurzov ERM II. Ide o mechanizmus, ktorý má zaistiť stabilitu meny pred vstupom do eurozóny.

Podľa Plenkovića je konečným cieľom prijať euro počas nasledujúcich dvoch volebných období, čo znamená v priebehu siedmych až ôsmich rokov. Zdôraznil, že Chorvátsko nemá žiadne pochybnosti o prijatí jednotnej meny.

„Keď sme vstupovali do Európskej únie, povedali sme eurozóne ‘áno’. Nie je to o politickom rozhodnutí, ale o splnení všetkých kritérií,” priblížil chorvátsky premiér.

O potrebe začlenenia Chorvátska, Rumunska a Bulharska do Schengenu hovoril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas svojho septembrového prejavu o stave Európskej únie. Pripomenul tiež, že s výnimkou dvoch krajín, sa všetky krajiny zaviazali k prijatiu spoločnej európskej meny.

Problém s verejným dlhom

Chorvátska vstúpilo Európskej únie v roku 2013. Súčasná stredopravá vláda premiéra Plenkovića sa ujala moci o tri roky neskôr. Balkánska krajina stále patrí medzi najchudobnejšie krajiny dvadsaťosmičky. Po období siedmych rokoch recesie zaznamenalo chorvátske hospodárstvo v posledných dvoch rokoch oživenie.

Chorvátska centrálna banka už teraz udržuje domácu menu v úzkom fluktuačnom pásme. Vstupovaním na miestny devízový trh chce zabrániť jej výraznejším pohybom.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/eurokomisia-tlaci-na-zaclenenie-fiskalneho-kompaktu-zmluv-eu/

Najprísnejšie kritérium, ktoré musí Chorvátsko splniť, je udržanie verejného dlhu pod hranicou 60 percent HDP. V súčasnosti je na úrovni 80 percent hrubého domáceho produktu.

„Náším cieľom je zníženie verejného dlhu na úroveň 72 percent HDP do roku 2020. Uskutočňujeme rozsiahlu fiškálnu konsolidáciu a očakávame rozpočtový schodok ešte nižší ako vlanajších 0,9 percent HDP,” doplnil Plenković.

Od roku 2004 vstúpilo do Európskej únie trinásť „nových členských štátov”. Okrem Chorvátska nie je nie je členom eurozóny ešte Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.