array(0) { } NULL Česku chýbajú proeurópski populisti. Diskusiu o EÚ riadi Zeman, Babiš a Klaus – euractiv.sk

Česku chýbajú proeurópski populisti. Diskusiu o EÚ riadi Zeman, Babiš a Klaus

Ilustračný obrázok: FOTO: Shutterstock/funnybear63

Podľa Eurobarometra z prvej polovice tohto roka vníma členstvo v EÚ pozitívne iba 33% českých občanov.

Svoj podiel na tom majú aj osobnosti, ktoré ovplyvňujú verejnú diskusiu o európskych otázkach.

Na nich sa zameral prieskum, ktorý EurActiv.cz usporiadal v spolupráci s Asociáciou pre medzinárodné otázky (AMO). Odpovedali v ňom politici, úradníci, výskumníci, novinári a zástupcovia podnikateľskej sféry, ktorí majú k európskym otázkam blízko.

Najväčší vplyv na verejnú diskusiu o EÚ majú podľa nich súčasný prezident Miloš Zeman, predseda hnutia ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus.

„Ide o tri osobnosti, ktoré EÚ využívajú na dosiahnutie svojich cieľov. Je zjavné, že Václavovi Klausovi – ktorý má zásadný vplyv na to, akým spôsobom česká verejnosť EÚ vníma  – nevyrástol jasný oponent. Ani Zeman, ani Babiš sa voči Klausovi nevymedzujú,” komentuje Vít Dostál z AMO.

„Zemanove poznámky o ,euronezmysloch alebo Babišove hlášky o tom, ako v EÚ nikto nechápe jeho geniálne myšlienky, sú postavené na Klausovom vnímaní EÚ ako zbytočnosti. Tieto tri osobnosti sú teda vzájomne prepojené,” dodáva.

Podľa Víta Beneša z Ústavu medzinárodných vzťahov (ÚMV) výsledky prinášajú ešte jedno zásadné zistenie – protieurópski populisti v Česku sú, proeurópski však nie.

„Úlohou politikov je prezentovať zložité otázky takým spôsobom, aby im obyčajní občania rozumeli. Politická diskusia je vždy zjednodušujúca a opiera sa o politické, často emotívne argumenty. Výsledok výskumu hodnotím tak, že proeurópski politici toto zatiaľ nevedia. Chýbajú nám proeurópski populisti,“ komentuje Beneš.

Cieľom prieskumu bolo zistiť, koho si profesionáli zameraní na európske otázky vybavia, keď príde reč na debatu o EÚ. Nezameriaval sa na skutočný vplyv na českú európsku politiku.

S blížiacimi sa voľbami je zaujimavé, že volební lídri politických strán sa v rebríčku – s výnimkou Andreja Babiša – veľmi nepresadili. Lubomír Zaorálek (ČSSD) sa umiestnil na piatom mieste, ďalším je však až Petr Fiala (ODS) na jedenástom mieste, Tomio Okamura (SPD) na štrnástom mieste a Miroslav Kalousek (TOP 09) na devätnástom mieste.

„Lídri sa neprofilujú prostredníctvom európskej politiky a nemyslím si, že túto otázku je možné okolo nich takto postaviť,” myslí si Dostál.

„Politické strany k dôležitým európskym otázkam pristupujú nedbalo a nakoniec sú ochotné pracovať s rétorikou tria Babiš-Zeman-Klaus,” dodáva.

Novinárska obec je pluralitná

Výskum sa nesústredil iba na vplyv politických osobností, ale aj na úradníkov, podnikateľov, výskumníkov a novinárov, ktorí sa k európskej politike vyjadrujú.

Napríklad u novinárov sa ukázalo, že v tejto oblasti nie je ľahké jasne identifikovať výrazné osobnosti, ktoré by v diskusii o EÚ udávali smer. Na prvých troch miestach sa nachádzajú Kateřina Šafaříková z Respektu, Ondřej Houska z Hospodářských novin a Jan Macháček z Lidových novin. Výsledné hlasy sú však rozdelené medzi oveľa viac ľudí.

„Od výskumníkov a novinárov by som očakával, že vstúpia do diskusie. Teda, oni sa vstupujú, ale je otázkou, aký je ich vplyv mimo pražskú bublinu,“ poznamenal Beneš.

Na druhej strane Dostál vníma výsledky skôr pozitívne. Podľa jeho názoru je pluralita názorov dôležitá.

„Nemáme jednoducho jedného Slavoja Žižku alebo svojho času Adama Michnika, ktorý by udával tón. A je to tak dobre. Ako think-tanková a akademická sféra, tak aj novinárska obec by mali byť pluralitné, bez niekoho, kto udáva jeden smer,“ domnieva sa.

„Nepovedal by som, že medzi novinármi, ktorí sa venujú EÚ, nemáme výrazné osobnosti. Iba ich máme príliš veľa,“ dodal.

Vplyvný štátny tajomník

Podľa prieskumu majú na diskusiu o EÚ výrazný vplyv aj bývalý a súčasný štátny tajomník pre európske záležitosti, Tomáš Prouza a Aleš Chmelař.

„Pravda, kto iný by mal mať viac vplyvu než ten, kto radí premiérovi. Podľa mňa to však ukazuje, že pozícia štátneho tajomníka pre EÚ a takzvaného „šerpu“ by mala byť skôr politická. Súčasný služobný zákon v tomto nie je ideálne nastavený,“ komentuje Dostál.

V prieskume je pozoruhodná aj ďalšia vec – výrazná absencia žien a europoslancov.

Okrem novinárskej obce, kde v rebríčku zvíťazila Kateřina Šafaříková, sa v ňom české ženy neobjavujú.

„V rebríčkoch sú tiež slabo zastúpení europoslanci a neviditeľná je aj česká eurokomisárka Věra Jourová,“ dodal.

Prekvapivé naopak môže byť umiestnenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. „Prekvapilo ma, že sa vo výsledkoch objavila. Ale ak sa nad tým človek zamyslí, dáva to zmysel. Merkelová skutočne ovplyvnila českú diskusiu o EÚ,“ uzatvára Beneš.

Rebríček osobností, ktoré ovplyvňujú českú diskusiu o EU vznikol ako súčasť prieskumu českej európskej politiky, ktorý realizovala Asociácia pre mezinárodné otázky. Projekt „Trendy vyšehradských európskych politík“ AMO realizuje s podporou Konrad-Adenauer-Stiftung.