array(0) { } NULL Česi hľadajú cestu do eurozóny. Ako pozorovatelia – euractiv.sk

Česi hľadajú cestu do eurozóny. Ako pozorovatelia

česko eurozóna

Lubomír Zaorálek, Foto: TASR/AP Photo/Michael Sohn

Euroskupina, teda schôdzka ministrov financií krajín EÚ platiacoch eurom, funguje dnes ako neformálne fórum.

V úvahách a reforme EÚ a eurozóny sa ale počíta s tým, že by sa mala euroskupina ďalej takzvane “inštitucionalizovať” a potenciálne sa stať aj formálne rozhodovacím fórom pri ešte tesnejšej integrácii makroekonomických politík. Uvažuje sa aj o vlastnom rozpočte pre eurozónu, resp. o fiškálnej kapacite na riešenie cyklyckých ekonomických šokov.

Diskusie o zmenách vo fungovaní EÚ urýchlil brexit a zvolenie Emmanuela Macrona za francúzskeho prezidenta. Novú dynamiku dodajú aj výsledky septembrových nemeckých volieb.

(ne)Ostať mimo

Väčšia hĺbka spolupráce medzi krajinami eurozóny by mohla pre tých mimo spoločnej meny znamenať, že nebudú mať slovo pri rozhodovaniach, ktoré môžu mať vplyv na celú úniu.

„Podporujem pozorovateľský štatút pri eurozóne,“ napísal minister zahraničia Lubomír Zaorálek agentúre Reuters po tom, čo o tomto pláne ako prvý informoval český denník Respekt.

Česká republika nemá v úmysle v dohľadnom čase českú korunu vymeniť. Chce však, aby jej minister financií aspoň sedel za stolom, hoci bez právomoci rozhodovať.

„Je to pre nás bezpochyby prínosné, mať možnosť zúčastňovať sa jej stretnutí a mať tak priamy vhľad do správy eurozóny,“ dodal Zaorálek.

Reakcia aj na Slovenskú túžbu po jadre

Reuters si tiež všíma, že Česi tento krok zvažujú v čase, kedy slovenský premiér Robert Fico vyhlásil, že hoci mu záleží na nadštandardných vzťahoch ho susedmi, životný priestor SR je EÚ, konkrétne jej jadro.

Na rozdiel od Českej republiky je Slovensko členom eurozóny od roku 2009, pripomína Reuters.

Skúmanie podpory

Zdroj z prostredia českej vlády hovorí, že nápad snažiť sa o pozorovateľský štatút pri euroskupine sa objavil v českom pozičnom dokumente k reforme EÚ. Podľa ihned.cz dostanú českí diplomati teraz dostanú za úlohu presondovať, ako sa k nápadu stavajú iné štáty vrátane tých mimo eurozóny ako napríklad Švédsko.

Česká republika má podobne ako osttané krajiny (s výnimkou Dánska a pred brexitom aj Veľkej Británie), zmluvnú povinnosť prijať spoločnú menu. Nie je však stanovený konkrétny dátum a je tiež potrebné splniť prístupové kritériá.

Vláda nateraz nemá plán, kedy by chcela euro prijať. Prieskumy verejnej mienky navyše ukazujú, že väčšina populácie je proti.

Premiér Bohuslav Sobotka sa už viackrát vyjadril v prospech prípravy plánu na prijatie eura po voľbách, ktoré krajinu čakajú v októbri.

Favorit prieskumov, líder hnutia ANO Andrej Babiš, v posledných mesiacoch myšlienku prijatia eura zavrhuje.