array(0) { } NULL Camerona hnevá výstavba novej budovy EÚ – euractiv.sk

Camerona hnevá výstavba novej budovy EÚ

V čase keď Brusel žiada od členských štátov radikálne škrty v rozpočtoch, v Bruseli vyrastá nová budova pre Európsku radu (ER).

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy počas večere s lídrami členských štátov vo štvrtok 24. júna distribuoval brožúru o renovácii bruselskej budovy, v ktorej má sídliť ER.

„Keď vidíte kolovať dokument s nádhernou lesklou brožúrou o nejakej veľkej novej budove, v ktorej bude sedieť Európska rada, je to značne frustrujúce,“ uviedol Cameron. „A vy sa divíte či tieto inštitúcie skutočne chápu, čím musí prechádzať každá krajina, každý člen verejnosti pri tom, ako osekávame rozpočty a snažíme sa spočítať svoje financie.“

Cameronovo rozhorčenie hrá do karát oponentom užšej európskej integrácie. Takisto britské médiá s radosťou zobrazujú Európsku úniu ako byrokratický aparát, ktorý pohlcuje peniaze daňovníkov.

Aj podľa diplomatov z ostatných členských krajín Van Rompuy ostatných lídrov zaskočil a načasovanie propagácie projektu považovali za nevhodné.

Britský premiér žiada zmrazenie viacročného rozpočtu EÚ pre obdobie 2014-2020 a podobné projekty určite použije na získanie podpory pre svoje požiadavky.

V budove, ktorá bude niesť názov Europa, sa budú konať pravidelné summity lídrov 27 členských krajín a bude základňou Van Rompuya, prvého stáleho predsedu Európskej rady.

Podľa Camerona sú však súčasné priestory summitu úplne adekvátne. „V poslednom roku som bol síce v tejto budove len sedemkrát, ale zdá sa, že perfektne vyhovuje pre usídlenie Európskej rady,“ uviedol Cameron.

Projekt Europa

V decembri 2001 lídri rozhodli, že zasadnutia ER sa budú konať v Bruseli, čo aj vzhľadom na rozšírenia EÚ, viedlo k potrebe prispôsobiť nehnuteľnosti, ktoré majú inštitúcie EÚ k dispozícii. Belgická vláda v júni 2002 navrhla, aby sa časť komplexu Résidence Palace po renovácii využívala na aktivity Európskej rady.

Lídri členských krajín prijali návrh belgickej vlády na svojom zasadnutí v marci 2004. Renovačné práce v európskej štvrti mesta sú v plnom prúde.

Pri výstavbe sa prihliada aj na environmentálne požiadavky – napríklad strechu budú pokrývať fotovoltické panely, ktoré zabezpečia výrobu elektrickej energie.

Kolaudácia novej budovy ER je naplánovaná na rok 2014. Podľa zdrojov z ER by náklady nemali prekročiť strop 240 miliónov eur, ktorý schválili v roku 2004.

(EurActiv/Reuters)