Cameron chce obmedzenie slobody pohybu osôb

David Cameron na Downing street 10, Zdroj: TASR/AP Photo/Stefan Rousseau-pa

Počas vystúpenia vo vysielaní televízie BBC dostal premiér Cameron otázku, či by súčasťou prerokovania vzťahov s EÚ nemalo byť aj obmedzenie slobodného pohybu osôb v rámci Únie. Británia by tak mohla získať väčšiu kontrolu nad svojimi hranicami.

„Jedným z kľúčových dôvodov pre členstvo v Európskej únii je sloboda pohybu služieb, tovarov a ľudí,“ uviedol Cameron. „A sloboda pohybu už je obmedzená, napríklad v prípade núdze,“ dodal.

Poukazoval tým na nové schengenské pravidlá, ktoré krajinám umožňujú obnoviť hraničné kontroly v prípade, že niektorý zo štátov opakovane zlyhá v zastavení prílevu nelegálnych prisťahovalcov. Toto opatrenia ostro kritizuje najmä Európsky parlament.

„Mali by sme preskúmať argumenty o tom, či by malo byť pre ľudí ťažšie prísť a žiť v Británii a poberať dávky? Áno, úprimne, mali by sme. Takže sú oblasti, dokonca aj v prípade voľného pohybu osôb, kde možno budeme chcieť zmeny,“ dodal.

Britská tlač vyhlásenia premiéra týkajúce sa zmien slobody pohybu spájajú s odstránením pracovných obmedzení pre Bulharov a Rumunov od 31. decembra 2013.

Keď krajiny v januári 2007 vstúpili do EÚ, v ich prístupových zmluvách bolo pre reštrikcie stanovené maximálne obdobie 7 rokov. Mnohé štáty ich už odstránili, ale Veľká Británia stále od Bulharov a Rumunov požaduje pracovné povolenie.

Euroskeptická britská tlač šíri správu, že najmä mladí ľudia z oboch krajín budú hľadať lepší život vo Veľkej Británii. Podobná kampaň prebehla aj v roku 2006, pred vstupom štátov do EÚ. Ohlasovala masívny exodus, ktorý sa nakoniec nekonal.

Cameron uviedol, že britská vláda dosahuje významný pokrok v skúmaní rovnováhy právomocí medzi Britániou a EÚ. Vyzval verejnosť, aby sa sama vyjadrila, čo považuje za správne kompetencie na európskej a čo na národnej úrovni. Podľa jeho slov je absolútne vhodné, aby Británia formulovala svoje požiadavky výmenou za to, že ostatné štáty rokujú o ďalšej integrácii Únie.

Na otázku, či by Spojené kráľovstvo malo EÚ opustiť odpovedal: „Nemyslím si, že by to bolo pre Britániu dobré. Moja politika, môj prístup sú úplne, čisto a jednoducho vedené národným záujmom. Čo je správne pre Britániu? Čo je správne pre pracujúcich? Čo je správne pre britské podniky? Čo je správne pre budúcnosť našej krajiny?“

Pripustil však zároveň, že polovica britského obchodu prebieha s Európskou úniu. „Keďže sme súčasťou jednotného trhu a máme kreslo za stolom jednotného trhu, pomáhame pri tvorbe pravidiel. Keby sme boli úplne mimo EÚ, aj tak by sme s tými štátmi obchodovali, ale nemali by sme žiadne slovo,“ vysvetlil.

Ako ďalej dodal, všetky svoje myšlienky a názory detailnejšie predstaví koncom januára. Tvrdý postup voči migrantom avizoval ešte v októbri 2012. Britské ministerstvo vnútra vtedy dokonca potvrdilo, že v prípade niektorých krajín EÚ možno znovu zavedú víza.