array(0) { } NULL Britom sa máli obchodná dohoda s EÚ po vzore Kanady – euractiv.sk

Britom sa máli obchodná dohoda s EÚ po vzore Kanady

Rokovania o brexite sa zatiaľ nehýbu. FOTO: Twitter.com

Rozdiely v predstavách o budúcej obchodnej dohode medzi Britániou a Európskou úniou zostávajú veľké. Akékoľvek rokovania o budúcich vzťahoch môžu začať, až keď sa obidve strany dohodnú na podmienkach vystúpenia Británie z európskeho bloku.

Dohodu brzdia nevyriešené otázky ako účet za brexit, občianske práva či sporná írska hranica.

Dohoda po vzore Nórska, Kanady, alebo žiadna

Brusel naďalej uprednostňuje menej ambicióznu obchodnú dohodu s Britániou po jej odchode z európskeho bloku. Pred ďalším kolom vyjednávaní na európskej strane prevláda pocit, že by to mala byť dohoda v štýle Komplexnej hospodárskej obchodnej dohody (CETA) s Kanadou, prispôsobená geografickej blízkosti Británie. Tá ponecháva v platnosti obchodné bariéry na niektoré produkty, ako hovädzie mäso či mliečne výrobky.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/barnier-ziadne-obchodne-vztahy-site-na-mieru-britanie-nebudu/

Druhá možnosť, ktorú v minulosti spomenul hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, je takzvaný „nórsky model“. Nórsko je členom jednotného európskeho trhu, avšak nemá právomoc zasahovať do rozhodovania o jeho pravidlách.

EÚ odmieta, aby Británia využívala preferenčný prístup na jednotný trh bez toho, aby rešpektovala európske normy a regulácie.

Britská vláda však obidva scenáre zatiaľ odmieta.

Briti sa, naopak, budú snažiť o zachovanie súčasných podmienok obchodovania s kontinentom. Britský minister pre medzinárodný obchod Liam Fox v tejto súvislosti prilial olej do ohňa, keď vyhlásil, že EÚ nebude Británii „diktovať“, čo má robiť v takých oblastiach, ako sú normy o kvalite výrobkov.

Najprv odchod, potom obchod

Diskusia o budúcich vzťahoch, vrátane tých obchodných, sa však nepohne, pokým nepokročia rokovania o podmienkach vystúpenia Británie z EÚ. Ak sa to nepodarí v decembri, výrazne narastie riziko takzvaného tvrdého brexitu.

„To najhoršie je za nami, ale posun stále nie je dostatočný na to, aby sme mohli povedať, že vstupujeme do druhej fázy rozhovorov o budúcich vzťahoch. Mudrejší budeme za pár dní,“ vyhlásil minulý týždeň predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker s odkazom na stretnutie s Theresou Mayaovou, ktoré je naplánované na 4. decembra.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/nemecky-institut-britaniu-caka-prepad-investicii/

Britská vláda medzitým naznačila, že sa Únii chystá ponúknuť viac peňazí v rámci finančného vyrovnania, ak jej druhá strana poskytne niečo na oplátku. Najnovšie však hrozí, že okrem nespokojnosti s tzv. účtom za brexit, by rokovania mohol vykoľajiť aj spor o režim na hraniciach Írska a britskej provincie Severné Írsko.

Problémová írska hranica

Podľa predstaviteľov EÚ musí rokovaniam o vzájomnom obchode predchádzať „dostatočný posun“ v otázke hranice medzi Írskom a Severným Írskom.

Írsky premiér  Leo Varadkar od Britov požaduje písomné garancie, že nevznikne „tvrdá hranica“ medzi krajinami. Predstava Dublinu je taká, že Británia, prípadne len Severné Írsko, ostane súčasťou colnej únie a vnútorného trhu. Podľa eurokomisára pre poľnohospodárstvo Hogana bude Írsko „hrať tvrdú“ hru a vetovať rokovania o obchodnej dohode pokým tieto garancie nedostane.

„Ak Británia a Severné Írsko ostanú súčasťou colnej únie a jednotného trhu EÚ, problém s írskou hranicou zmizne,“ uviedol Hogan pre týždenník Observer.

Britský minister pre medzinárodný obchod Liam Fox to však vidí odlišne. Žiadne rozhodnutie o budúcnosti írskej hranice nebude možné bez dohody o vzájomnom obchode medzi Britániou a EÚ.

„Nechceme, aby medzi krajinami vznikla pevná hranica, ale realita je taká, že Spojené kráľovstvo opustí colnú úniu aj jednotný trh,“ povedal Fox pre Sky News.

Zástupcovia Írska a Európskej únie zastávajú názor, že najlepší spôsob, ako sa vyhnúť „tvrdej hranici“, ktorá bude zahŕňať pasovú a colnú kontrolu, je zachovať rovnaké regulačné pravidlá na oboch stranách hranice. To sa však nepáči ani severoírskej Demokratickej unionistickej strane (DUP).

„Nepodporíme žiadnu dohodu, ktorá vytvorí prekážky v obchode medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva, či opatrenie, ktoré spôsobí, že Severné Írsko bude ako jediné podliehať európskym reguláciám,“ vyhlásila predsedníčka DUP Arlene Fosterová.

Občianske práva v ohrození

Predtým, než rokovania postúpia do druhej fázy, bude musieť Brusel s Londýnom nájsť zhodu ohľadom občianskych práv po brexite.

Obidve strany sú pripravené zaručiť občianske práva pre európskych rezidentov v Spojenom kráľovstve a pre Britov žijúcich v krajiných EÚ. Europslanci majú obavu, že pre zaistenie práva na pobyt po brexite, budú občania EÚ nútení podstúpiť náročný byrokratický proces. Poukazujú tiež na to, že nie je jasné, aké práva budú mať ich rodinní príslušníci.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britska-vlada-dost-lacnej-pracovnej-sily-z-eu-budeme-si-vyberat/

„Ak sa toto nevyrieši správnym spôsobom, ovplyvní to životy miliónov ľudí“ vyhlásil líder Aliancie liberálov a Demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt. „Obávam sa, že tento problém sa v najbližších týždňoch nevyrieši,“ dodal.

Európsky parlament podľa jeho slov bude brániť tomu, aby sa pri vyjednávaní finančného vyrovnania spojeného s brexitom robili ústupky v otázke občianskych práv.

Hoci Európsky parlament nie je priamo zapojený do rozhovorov, bude musieť schváliť konečnú dohodu, predtým ako vstúpi do platnosti.