Briti dvadsať sedmičke navrhujú dočasnú colnú úniu

FOTO: Pixabay

Veľká Británia sa možno bude snažiť o dočasné zotrvanie v colnej únii s Európskou úniou, aby sa vyhla chaosu na hraniciach po odchode z Únie.

Britské ministerstvo pre vystúpenie z EÚ dnes vyhlásilo, že tak do úvahy pripadá „dočasná colná únia medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ”.

Európska komisia na návrh reagovala odpoveďou, že „starostlivo“ preskúma britský návrh. Vzájomnými vzťahmi sa však chce Komisia zaoberať až potom, keď obe strany dosiahnu dostatočný pokrok na rokovaniach o tzv. rozvode. Uviedol to dnes hovorca Európskej komisie.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/brexit-britska-vlada-tvrdi-ze-uz-ma-plan/

Ako udržať obchod?

Budúce „colné partnerstvo“ by mohlo eliminovať potrebu colnej hranice medzi Britániou a Úniou, uviedlo britské ministerstvo.

Vláda Spojeného kráľovstva tiež informovala, že po brexite chce udržať obchodnú výmenu s EÚ bez ciel a byrokratických prekážok počas prechodného obdobia, a pravdepodobne ju udržať aj navždy.

Londýn už pred uverejnením prvého zo série návrhov, ktorých cieľom je a splnenie britských ambícií v otázke budúcich vzťahov s EÚ, uviedol, že sa bude snažiť na rokovaniach o čo najtesnejšie prepojenie s európskou colnou úniou aj po odchode z bloku v marci 2019.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britske-domacnosti-sa-prebudzaju-tvrdej-reality-stupaju-ceny-potravin/

Žiadne hrozienka z koláča

Takzvaná cestná mapa však pravdepodobne narazí na odmietavý postoj EÚ, vzhľadom na to, že Spojené kráľovstvo chce v rámci zavedenia dočasnej colne únie s EÚ zároveň rokovať o nových obchodných zmluvách s inými krajinami. Tomu ale členstvo v colnej únii bráni.

EÚ opakovane varovala Londýn, že si nemôže „vybrať hrozienka z koláča“, teda využívať výhody členstva v bloku a pritom nedodržiavať jeho pravidlá.

Zvyšných 27 európskych vlád tiež upozornilo Londýn, že hoci sú otvorené návrhu na prechodné obdobie po brexite, najprv chcú vyriešiť kľúčové body, ako sú práva európskych občanov v Británii a finančné vyrovnanie.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/estonsky-e-pobyt-ponuka-po-brexite-britom-pristup-na-europsky-trh/

Agentúra AP pripomína, že v otázke, či po brexite v marci 2019 budú existovať ekonomické bariéry s EÚ, zaznievajú od britských ministrov zmiešané signály a takáto nejednoznačnosť vyvoláva neistotu u britských firiem. Vláda sa snaží pred novým kolom tohtomesačných rokovaní vyvrátiť tvrdenia, že je nepripravená na vyjednávania o brexite.

Rozhovory o tzv. rozvode by sa mali obnoviť 28. augusta v Bruseli. Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier sa na nedostatok pokroku pri prvých dvoch kolách už sťažoval.