Brexit: Tusk sa snaží riešiť problém írskej hranice

Donald Tusk. FOTO: AP/Efrem Lukatsy

O stretnutí včera napísal na Twitter hovorca D. Tuska. Lídr majú „diskutovať o brexite a spôsoboch, ako predísť tvrdej hranici na írskom ostrove“.

 

Britské noviny Times včera bez citovania zdroja uviedli, že Londýn ponúkol vláde provincie Severné Írsko viac právomocí. Na severe ostrova by tak mohli platiť regulácie zhodné s pravidlami EÚ, platnými v južnejšej írskej republike.

 

EÚ, no najmä Írsko, požaduje, aby brexit neznamenal zavedenie tvrdej hranice s kontrolami, clami a pod. medzi severnou časťou ostrova, patriacou k Británii, a juhom. Okrem ekonomických nákladov sú obavy aj z obnovenia sektárskeho násilia, ktoré Severné Írsko sužovalo v predchádzajúcich desaťročiach.

Tusk dal minulý týždeň premiérke Mayovej „absolútny deadline“ do pondelka, aby zabezpečila „dostatočný pokrok“ v rokovaniach o podmienkach odchodu Británie. Len tak sa bude môcť na decembrovom summite začať rokovať o budúcich vzťahoch.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/britania-eu-sa-vraj-dohodli-na-ucte-za-rozchod/

V pondelok sa May stretne v Bruseli s predsedom Komisie Junckerom, a hlavným vyjednávačom pre brexit Michelom Barnierom. Ak stretnutie prinesie dostatočný pokrok v troch oblastiach – finančné vyrovnanie, práva občanov Únie a írska hranica – rokovania sa posunú do ďalšej fázy.

V stredu Barnier povedal, že summit bude môcť hovoriť o prechodnom období, a budúci rok EÚ definuje „rámec“ pre „nové partnerstvo“ s Britániou, po uplynutí prechodného obdobia.

Premiérka Mayová trvá na tom, že akékoľvek ďalšie ponuky z britskej strany musia byť vyvážené záväzkom EÚ, že si s Britániou podrží otvorené obchodné vzťahy. Po zárukách volá najmä biznis, vidí ich ako podmienku rozhodnutia o udržaní výšky investícií v krajine.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/nemecky-institut-britaniu-caka-prepad-investicii/

V posledných dňoch sa objavilo viacero informácií o tom, ako by mohli prechodné obdobie, a vzťahy po jeho konci, vyzerať. Spomína sa model dohody s Kanadou (CETA), ale aj možnosť, že budúca zmluva nebude pokrývať sektor služieb, vrátane finančných.

Rokovanie o budúcej obchodnej dohode určite nezačne tento rok. Ak mu aj dá decembrový summit zelenú, EÚ ešte bude musieť pripraviť a schváliť mandát pre vyjednávačov.

Dotiahnutie dohody a jej ratifikácia si pravdepodobne vyžiadajú niekoľko rokov, preto je potrebné prechodné obdobie, ktoré začne odchodom Británie z EÚ v marci 2019. Ani jeho podoba nie je známa. Podľa predstaviteľov EÚ by mohlo byť jednoduchým pokračovaním účasti Británie v programoch EÚ, no bez možnosti hlasovať.