Brexit otvára dvere reforme rozpočtu EÚ

Monti

Mario Monti, zdroj: Európska komisia

Téma európskeho rozpočtu je už dlhé roky jednou z najkontroverznejších v Únii. Debata väčšinou končí roztržkou medzi čistými prispievateľmi a príjemcami, čo následne vedie k znižovaniu príspevkov a teda aj celého rozpočtu (ktorý sa pohybuje na úrovni 1 % európskeho HDP).

Jedným z najhlasnejších kritikov systému rozpočtovania EÚ je Veľká Británia, ktorá si v roku 1984 vydupala tzv. Britský rabat – Spojenému kráľovstvu sa vracajú dve tretiny čistých platieb. Británia však z Únie odchádza, čo podľa mnohých otvára dvere odsúvanej reforme európskej pokladnice.

Kedy, ak nie teraz?

Brexit „predstavuje jedinečnú príležitosť na preskúmanie toho, ako sa pozeráme na skutočné náklady a prínosy EÚ“, píše sa v dlho očakávanej správe skupiny na vysokej úrovni pre vlastné zdroje Únie, ku ktorej sa dostal portál POLITICO.

Skupina desiatich expertov z Európskeho parlamentu, Rady a Komisie, vedená niekdajším talianskym premiérom a eurokomisárom Mariom Montim, pracovala na návrhu reformy systému financovania rozpočtu takmer tri roky.

Čítajte aj: Ako zreformovať európsku pokladnicu?

Takzvaná „Montiho skupina“ vznikla v reakcii na náročné rokovania o súčasnom viacročnom finančnom rámci Únie (VFR 2014 – 2020), výsledkom ktorých bolo historicky prvé zníženie celkového rozpočtového stropu (na 960 miliárd eur). Zásluhu na tom mala opäť Británia, menovite bývalý premiér David Cameron.

„Skutočné“ vlastné zdroje

Vo svojej záverečnej správe, ktorú tento týždeň predstavia Európskemu parlamentu a Komisii, Montiho skupina odsudzuje „dlhodobé zanedbávanie toho, ako je EÚ financovaná“. Zároveň vyzýva na zavedenie „jednoduchého, transparentného, spravodlivého a demokratického“ systému vlastných zdrojov.

V súčasnosti je rozpočet financovaný najmä z príspevkov štátov na základe ich hrubého národného dôchodku (HND). Tradičné vlastné zdroje, ako napríklad clá, tvoria len približne desatinu z celkových príjmov Únie.

Správa identifikuje niekoľko možností, ako by mohli vyzerať nové „skutočné“ vlastné zdroje EÚ. Ide napríklad o environmentálnu daň zo spotreby energie a emisií, daň z pohonných hmôt či európsku daň z finančných transakcií (FTT), na ktorej v súčasnosti pracuje 10 členských štátov, vrátane Slovenska.

Konkrétne odporúčanie však Montiho skupina v správe nešpecifikuje, píše POLITICO.

Pozícia štátov nejasná  

Mario Monti prednesie závery správy osobne na prvom tohtoročnom zasadnutí Rady ministrov financií (Ecofin) 27. januára. Bude to zároveň prvá príležitosť pre členské štáty, aby vyjadrili svoj názor ku konkrétnym návrhom.

Pozícia Slovenska jasná nie je, ako v nedávnom rozhovore pre EurActiv.sk potvrdil štátny tajomník Ivan Lesay. Ministerstvo financií však podľa neho „nie je zásadne proti“ zavedeniu európskej dane.

Otázna je aj pozícia Nemecka. Berlín je tradične proti navyšovaniu príspevkov do spoločnej pokladnice. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble však nedávno v reakcii na migračnú krízu sám navrhol spoločnú európsku daň z pohonných hmôt.

Čo na to Oettinger?

Diskusiu bude chcieť ovplyvniť aj nový eurokomisár zodpovedný za rozpočet Günther Oettinger.

Na včerajšom híringu pred troma výbormi Európskeho parlamentu povedal, že o reforme bude osobne diskutovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou aj ministrom Schäublem. „Správa Montiho skupiny by nemala byť odložená bokom,“ vyhlásil.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ by však podľa neho nemalo ovplyvniť súčasný viacročný rozpočtový rámec. Spojené kráľovstvo doňho prispieva ročne okolo 6 miliárd eur.

„Objavili sa úvahy, že ak brexit vojde do platnosti koncom roka 2019, VFR (2014 – 2020) by mal byť znížený. Som tomu otvorený, no mám svoje výhrady. Moji experti tvrdia, že by to prinieslo veľké riziká,“ vysvetlil.

Chýbajúci britský príspevok by mala podľa neho pokryť zvyšná dvadsaťsedmička členských štátov.