Brexit bude Britániu stáť najmenej 70 miliárd

Philip Hammond

Britský minister financií Philip Hammond, zdroj: TASR

Dlh britskej vlády sa počas nasledujúcich piatich rokov zvýši o 120 miliárd libier (141 miliárd eur). Polovica z toho priamo súvisí s rozhodnutím Spojeného kráľovstva vystúpiť z Európskej únie, vyplýva to zo správy britského úradu pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR).

Spomalí sa aj hospodársky rast. Podľa OBR je hlavným dôvodom neistota ohľadom budúcnosti britskej obchodnej a migračnej politiky, následné odďaľovanie investícií v krajine, ako aj pokles libry a zvýšená inflácia. Obavy z recesie však úrad vyvracia.

Čítajte aj: Brexit spomaľuje rast britskej ekonomiky

Dlhodobé spomalenie

„Hospodárstvo nespomalí tak výrazne, ako sa niektorí obávali tesne po referende za brexit. Spomalí však a výhľad je slabší,“ vyhlásil riaditeľ OBR Robert Chote.

OBR predpokladá na budúci rok spomalenie rastu britskej ekonomiky na 1,4 % HDP oproti marcovej prognóze 2,2 %.

Dôsledky brexitu pravdepodobne zmažú až 2,4 % potenciálneho rastu počas nasledujúcich piatich rokov, varuje úrad.

Rokovania britskej vlády o nových obchodných zmluvách s EÚ a ďalšími štátmi spomalí podľa OBR rast importu aj exportu na ďalších 10 rokov.

Optimistická predpoveď

Prognózu okamžite napadlo niekoľko zástancov brexitu z Konzervatívnej strany. Je podľa nich príliš pesimistická a prísna.

Bývalý minister práce Iain Duncan Smith označil správu OBR za „len ďalší katastrofický scenár“ úradu, ktorý „nikdy nič nepredpokladal správne“.

Na jeho vyjadrenia reagoval súčasný minister financií Philip Hammond, ktorý sa úradu pre rozpočtovú zodpovednosť zastal. „Hospodárske prognózy nikdy nebudú stopercentne presné. Mali by sme ich však brať do úvahy pri plánovaní a príprave na rôzne scenáre,“ povedal pre rádio BBC 4.

Podľa nedávnej štúdie Medzinárodného menového fondu sú predpovede hospodárskeho rastu v Británii najpresnejšie zo všetkých krajín, aj keď sa v poslednej dobe ukazujú ako príliš optimistické.

Prognóza OBR je „zreteľne optimistickejšia ako tá od anglickej národnej banky,“ upozornil riaditeľ Inštitútu pre fiškálne štúdie Paul Johnson.

Deficit zostane vysoký

Tesne po zverejnení predpovede predstavil Philip Hammond svoju prvú jesennú správu o rozpočte.

Aj napriek zhoršeným hospodárskym vyhliadkam plánuje britský minister financií zvýšiť minimálnu hodinovú mzdu zo 7,2 na 7,5 libry či podporiť projekty sociálneho bývania sumou 3,7 miliardy libier.

Hodnota deficitu britského rozpočtu je pritom už dlhšie vysoká. OBR odhaduje, že aj v budúcom roku zostane na hodnote 3,5 % HDP.