Bielorusko sa medzi Úniou a Ruskom už nerozhoduje

Bieloruský prezident. FOTO: TASR/AP

Snahy Bieloruska o zblíženie s Európskou úniou nepredstavujú pre Rusko žiadne riziko, uviedol v piatok v Minsku bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej. Dodal tiež, že kvôli vzťahom s Úniou sa Bielorusko nikdy neusilovalo pretrhnúť svoje väzby s Ruskom.

Makej pred novinármi vyhlásil, že Bielorusko chce mať dobré vzťahy s Východom i Západom, pričom chápe, že sa nachádza na hranici priestoru dvoch geopolitických hráčov.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/bieloruska-na-pat-dni-uz-aj-bez-viz/

Makej: Rusko je nás partner

„Rusko je náš strategický spojenec. Nikdy sme nemali cieľ pretrhnúť svoje väzby s Ruskom. Naopak, vždy sme ich chceli rozvíjať a posilňovať,“ spresnil Makej v odpovedi na otázku novinárov ohľadom rizika, ktoré by pre vzťahy Bieloruska s Ruskom mohlo predstavovať zblíženie Minska s EÚ.

Šéf bieloruskej diplomacie zároveň poznamenal, že Minsk nemôže ignorovať vzťahy s EÚ, ktorá je druhým kľúčovým zahraničným hospodárskym partnerom Bieloruska. Dodal, že bieloruské vedenie sa doteraz nikdy neocitlo v situáciách, keď by ho „partneri postavili pred nutnosť voľby“.

Možnosť, že by si Bielorusko muselo vybrať medzi Východom a Západom, už dávnejšie odmietol aj bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Makej sa v piatok v Minsku stretol s nemeckým ministrom zahraničných vecí Sigmarom Gabrielom, ktorý po ich spoločnom rokovaní vyjadril pred novinármi nádej, že prezident Lukašenko sa zúčastní na nadchádzajúcom summite Východného partnerstva v Bruseli. Podľa Gabriela by Lukašenkova účasť bola „pozitívnym signálom“.

Čítajte aj: Bielorusko sa počas Dňa slobody odvrátilo od Európy

23-ročná vláda prezidenta Lukašenka

Tlačová služba Európskej únie pred časom potvrdila agentúre RIA Novosti, že Únia poslala Lukašenkovi oficiálnu pozvánku na summit.

Lukašenkova hovorkyňa však ešte v októbri pre RIA Novosti uviedla, že otázka o úrovni zastúpenia Minska na summite iniciatívy Európskej únie sa stále prerokúva.

Ako doplnila agentúra DPA, prezident Lukašenko figuroval na sankčnom zozname Európskej únie do roku 2016. Bielorusko – bývalú sovietsku republiku s autoritárskym režimom – vedie s výraznou podporou Moskvy už 23 rokov.

Napriek tradične obmedzeným vzťahom sa v posledných dvoch rokoch Nemecko a Bielorusko „opatrne“ zbližujú, uviedol Gabriel s tým, že Berlín chce tento proces podporiť.