A ty si čo urobil pre slovenské predsedníctvo?

zdroj: MZVaEZ

Zapojiť chce rezort najmä čerstvých absolventov vysokých škôl či študentov vyšších ročníkov.

Zamestnať ich plánuje ako sprievodcov jednotlivých delegácií či pri prezentácii nášho predsedníctva. Tí, ktorí preukážu dobré schopnosti, budú mať možnosť v práci na ministerstve pokračovať.

Žiadny elitársky projekt

„Zapojením mladých ľudí chceme dať nášmu predsedníctvu imidž otvorenosti, dynamiky a sviežosti. Chceme dať jasne najavo, že naše predsedníctvo nie je elitársky projekt politikov a štátnych úradníkov, ale je to niečo, čo sa týka každého z nás a čoho súčasťou sa môže stať každý z nás,“ informoval na včerajšej tlačovej konferencii šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

Mladým ľuďom chce rezort takýmto spôsobom predsedníctvo viac otvoriť a priblížiť. „Záleží nám na tom, aby naše predsedníctvo bolo mladé, lebo aj Slovenská republika je mladá,“ dodal minister.

 „Od druhej polovice tohto roka počítame s tým, že prijmeme približne 40 mladých ľudí, čerstvých absolventov vysokých škôl alebo študentov vyšších ročníkov vysokých škôl, a zapojíme ich do troch oblastí,“ vysvetľuje Lajčák.

Prvou má byť logistické zabezpečenie, druhou informačné technológie, teda spravovanie webových portálov predsedníctva, a treťou komunikácia a prezentácia.

Šéf slovenskej diplomacie predpokladá, že rezort prijme tiež 60 až 70 študentov ako styčných dôstojníkov. Ich úlohou bude sprevádzať jednotlivé delegácie, ktoré budú počas predsedníctva prichádzať na Slovensko. „Okrem toho náš predsednícky sekretariát a tiež naše stále zastúpenie v Bruseli budú pre zhruba 30 stážistov,“ dodal Lajčák.

Všetky detaily o možnostiach zamestnania sa v rezorte pre potreby predsedníctva nájdu záujemcovia na webovej stránke ministerstva.

Výzva pre tvorbu loga

Slovensko bude pre svoje predsedníctvo potrebovať aj nové logo. Rozhodlo sa ho vybrať v širokej verejnej súťaži otvorenej odbornej i laickej verejnosti.  

Logo by malo byť podľa predstavy ministerstva ľahko zapamätateľné, príťažlivé, má osloviť slovenskú verejnosť a byť tiež pozitívne vnímané v celej únii. Rezort výsledné logo predstaví asi dva mesiace pred začiatkom predsedníctva.

„Logo je najviditeľnejšou značkou predsedníctva. Našou ambíciou je, aby naše logo bolo naše, aby odrážalo našu identitu a náš pozitívny vzťah k Európskej únii,“ povedal dnes Lajčák.

Poukázal na logá predošlých predsedníctiev, kde niektoré krajiny vsadili na národný prvok, niektoré sa ho snažia kombinovať aj s tým európskym. „Ja verím, že naše logo bude originálne a pekné a do súťaže sa zapoja nielen profesionálni odborníci, ale aj študenti,“ dodal minister.

Víťazný návrh dostane finančnú odmena vo výške 4500 eur. „Ale myslím si, že najväčšou odmenou pre autora bude to, že bude autorom loga a s jeho menom bude spájané historicky prvé predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ,“ zdôraznil minister.

Návrhy treba ministerstvu predložiť do 16. marca.

EurActiv.sk/TASR