array(0) { } NULL Swoboda: Bulharské predsedníctvo môže zlepšiť imidž celého regiónu – euractiv.sk

Swoboda: Bulharské predsedníctvo môže zlepšiť imidž celého regiónu

Hannes Swoboda. FOTO: S&D

Hannes Swoboda je rakúsky sociálno-demokratický politik. Od roku 1996 do roku 2014 bol poslancom Európskeho parlamentu, kde zastupoval Sociálnodemokratickú stranu Rakúska. Od januára 2012 do júna 2014 bol predsedom Skupiny Progresívnej aliancie Socialistov a demokratov. Venoval sa najmä politike rozširovania EÚ, východnej Európe a aktívny bol aj v diskusii o pôsobení Smeru-SD v Strane európskych socialistov, v čase kedy mal Smer pozastavené členstvo (2006).

Georgi Gotev sa s ním rozprával o Bulharsku pri príležitosti blížiaceho sa bulharského predsedníctva v Rade EÚ. Podobne ako v prípade Slovenska, Swoboda často navštevoval Bulharsko, najmä v období pred jeho vstupom do EÚ.

Vráťme sa do obdobia, keď bolo Bulharsko blízko členstva v EÚ, ale znemožňoval mu ho problém s organizovaným zločinom. Bolo jediné, čo malo tento problém, Rumunsko ho nemalo. Obe krajiny však trápila korupcia. V tom čase bulharský minister vnútra Rumen Petkov prisľúbil, že krajina tvrdo zakročí voči trom významným skupinám organizovaného zločinu. Išlo a dôležitý záväzok, ktorým si chceli poistiť členstvo v EÚ. Prešli roky, myslíte si, že sľub dodržal?

Veľmi dobre si pamätám môj rozhovor s ministrom vnútra v Sofii. Už vtedy mi bolo absolútne jasné, že tieto problémy nebude ľahké vyriešiť jednou akciou, ani v priebehu pár rokov. Napriek tomu máme celkovo dojem, že boj s korupciou postupuje len čiastkovo. Nestačí, že ľavé krídlo bojuje s korupciou naľavo a pravé krídlo napravo. V Rumunsku ani Bulharsku korupcia nie je vyriešená, aj keď nechcem tieto krajiny miešať. Celkovo je tu veľa nedokončenej práce.

Iné členské štáty však tiež majú problémy. Poľsko je v konaní na ochranu právneho štátu, Maďarsko vyznáva „neliberálnu demokraciu“. Ako hodnotíte Bulharsko v takomto kontexte?

Máte pravdu, Bulharsko nemožno označiť za jedinú problémovú krajinu. Región strednej a východnej Európy, sčasti na juhu, sčasti na východe, si však zachoval isté črty spiatočníctva, čo vedie k rozkolom. Samozrejme to vytvára zlý dojem, najmä keď si predstavíme koľko práce má pred sebou Balkán, aby mohol do EÚ vstúpiť.

Mimochodom, o balkánskych problémoch sa bude hovoriť počas bulharského predsedníctva. Áno, je pravda, že Bulharsko nie je jediné, veľa krajín má problémy. Výnimkou nie je ani moja krajina, Rakúsko. To však veci nezlepšuje. Povedať „prečo obviňujete nás, keď aj iní sú takí,“ by ako výhovorka nemalo stačiť.

Bulharské predsedníctvo sa riadi najmä radami skupiny Európskej ľudovej strany. Ak by ste bulharskému predsedníctvu mali niečo poradiť vy, čo by to bolo?

Nesúviselo by to priamo s predsedníctvom, ale potrebujú pozitívne príklady, viac transparentnosti a otvorenosti. Potrebujú analyzovať, čo jednotlivé vlády spravili pre boj proti korupcii a rovnako by mali uvažovať aj pred predsedníctvom. Predsedníctvo by malo byť príležitosťou bojovať s väčšou silou, väčším odhodlaním, a dať krajinám západného Balkánu dobrý príklad.

Čo s Ruskom? Bulharsko s ním má zvláštny vzťah. Na jednej strane tradičná vďačnosť za to, že Rusko pomohlo oslobodiť Bulharsko spod osmanskej dominancie, na druhej strane časté nepriateľské poznámky na najvyššej úrovni, najmä od bývalého prezidenta…

V Bulharsku vnímam veľké striedanie priateľských a nepriateľských komentárov. Ruskí občania si, samozrejme, zaslúžia naše priateľstvo s podporu. Nemali by sme tiež zabúdať, že v boji proti nacistickému Nemecku malo Rusko najviac obetí. Na druhej strane sú niektoré Putinove kroky neprijateľné. Mali by sme pokračovať v dialógu s občanmi a s inteligenciou, takže si nemyslím, že by bolo dobré vzťahy s Ruskom prerušiť. Bulharsko má s Ruskom dobré vzťahy, nie je pre nich ťažké navzájom sa dorozumieť, majú spoločné náboženstvo. Myslím si, že by túto pozíciu mali využiť pre dialóg s Ruskom. Dôležitá je schopnosť hovoriť s Rusmi z rovnej pozície. Prekážkou však môže byť projekt jadrovej elektrárne [Belene].

https://euractiv.sk/rozhovory/vychodna-politika/malova-pre-slovakov-su-rusi-bratia-chcu-obhajovat-ich-zaujmy/

Koncom deväťdesiatych rokov bolo obdobie, keď európska ľavica pomáhala konsolidovať bulharskú ľavicu. Tá je teraz jednotná v opozícií, predstavuje druhú najväčšiu silu. Nedávno oznámili, že v januári, počas predsedníctva, plánujú hlasovanie o dôvere vláde. Je to dobrý nápad?

Podobnú situáciu sme zažili v Česku, ktoré počas predsedníctva vystriedalo tri vlády alebo v Belgicku, ktoré počas časti predsedníctva nemalo žiadnu vládu. Vývoj domácej politiky nezastavíte. Myslím si však, že v niektorých kritických bodoch, ako je zahraničná alebo európska politika, by mala existovať spoločná pozícia, takže by ich to nemalo rozptyľovať od predsedníctva. Myslím si, že bulharskí socialisti by mali prezentovať svoju stratégiu, ako chcú propagovať prvky potrebné na modernizáciu krajiny, ako prispieť k otvorenej a transparentnej politike, opatrenia proti korupcii a ako netolerovať partnerov, ktorí sú očividne skorumpovaní. Pre ľavicu musí prísť nový začiatok a nová generácia. Časť mladšej generácie je veľmi sklamaná z predchádzajúceho správania socialistov vo vláde. Ak chce bulharská ľavica novú šancu posunúť krajinu ďalej, bude potrebovať nový dialóg s mladšou generáciou.

Myslíte si, že Bojko Borissov môže počas predsedníctva odviesť dobrú prácu?

Nechcem byť osobný, ale sme v situácii, keď vlády vedie veľa zvláštnych osobností. Možno, že zmyslom Európy je aj dať takýmto osobnostiam rámec. Ak aj majú majú osobne zvláštne nápady, dať im nejaké limity. Dúfam, a celá Európa dúfa, že Bulharsko pôjde dobrým príkladom. Aj kvôli tomu, že proti Bulharsku existuje veľa predsudkov, situácia na západnom Balkáne je stále kritická, a ak Bulharsko počas predsedníctva nebude postupovať dobre, ľudia si povedia: pozrite, všetky krajiny tam dole, na Balkáne, nemôžeme ich prijať, pretože by neboli schopné hrať európsku rolu. Čokoľvek sa deje, akékoľvek sú interné diskusie, je veľmi dôležité, aby bulharské predsedníctvo bolo úspešné, aby sa imidž Bulharska zlepšil a aby sa tento región ukázal pred Európou v pozitívnom svetle.

Rozhovor bol publikovaný aj na stránke BulgarianPresidency.eu. Ide o novinársky projekt, ktorý monitoruje blížiace sa bulharské predsedníctvo.