Schäuble: Britov trestať nechceme

Wolfgang Schäuble

Wolfgang Schäuble. zdroj: TASR

Ste jedným z najskúsenejších nemeckých politikov. Stretli ste sa už niekedy s niekým ako Donald Trump?

Nové prekvapenia čakajú za každým rohom.

Ste nervózny z tohto nového „prekvapenia“ v Bielom dome?

Pri situáciách, ktoré vyvolávajú takéto vzrušenie a obavy, sa vždy snažím byť pokojný. Pred rokmi, keď bola na stole otázka odpustenia dlhov súkromným veriteľom a Grécku, mi vtedajší prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet povedal: Wolfgang, toto je najhoršie obdobie od veľkej hospodárskej krízy dvadsiatych rokov! Povedal som mu: Ale Jean-Claude, druhá svetová vojna predsa nebola zrovna neškodná!

Viete vysvetliť Trumpov úspech?

Donald Trump pochopil užitočnosť nových komunikačných techník skôr než ostatní a účinne ich použil. Mnohí sa však pýtali, a Američania to vedia lepšie ako ja, či je to vôbec nejaké prekvapenie. Vari si ľudia nevšimli, ako sa tá krajina čoraz viac rozdeľovala? Jedným z prvých varovaní bol vzostup Tea Party. Ak zároveň volebný systém neumožňuje víťazstvo akejsi strednej cesty, stabilita je stratená. Stredná cesta môže byť nudná, ale jej veľkou výhodou je, že zabraňuje extrémnym sociálnym výkyvom.

Ako sa vysporiadate s americkým prezidentom, ktorý spochybňuje celkové fungovanie západného spoločenstva?

Nemáme záujem robiť Američanom deň čo deň prednášku

S pokojom a odolnosťou, rovnako ako to teraz robí kancelárka Merkelová. Nemôže nás šokovať. Mimochodom, my nemáme záujem robiť Američanom deň čo deň prednášku. Musíme len ukázať, že máme svoje presvedčenie a že berieme na vedomie to, že americká administratíva má zdá sa iné. Je to ale niečo, o čom sme ochotní sa spolu rozprávať.

Čítajte aj: Europoslanci: Trump popiera základné hodnoty. Chcú však dialóg

Zdá sa, že Trump chce veci riadiť ako v biznise: blafuje, má proaktívny prístup a potom ustupuje.

Nemôžeme sa nechať vyprovokovať a tiež nemôžeme provokovať my sami. Kandidát na amerického ministra financií Steven Mnuchin toho zatiaľ veľa nepovedal. Budem sa s ním rozprávať rovnako ako s jeho predchodcami a posnažím sa priviesť ho k nášmu spôsobu práce. Silné Spojené štáty sú pre nás a pre svet dôležité. Európa ale narástla a vieme, akú máme zodpovednosť a povinnosti.

Takže Trump sa snaží rozdeliť Európu…

Osobne Donalda Trumpa nepoznám, ale keď sa ma to takto opýtate, tak musím povedať, že nie. Skúma terén.

Keď zoberieme do úvahy všetko, čo povedal počas kampane, nie je to možnosť?

Čo by americký prezident získal rozdelením Európy? Američania majú jasnú predstavu o hospodárstve, demokracii a podobných veciach. V tomto ohľade sú Európe bližšie ako ktokoľvek iný na svete.

Čo má zástupca americkej vlády zodpovedný za obchod Peter Navaro na mysli, keď obviňuje Nemecko, exportnú krajinu, z manipulácie meny na úkor USA a ďalších európskych štátov?

Washington si nakoniec uvedomí, že európsku menovú politiku nediktuje Berlín ale Európska centrálna banka (ECB)

Toto nie je niečo, čím by sme sa mali zaoberať. Washington si nakoniec uvedomí, že európsku menovú politiku nediktuje Berlín ale Európska centrálna banka (ECB). A tiež, že ja sám nie som jej najväčším fanúšikom. Naša menová politika je nezávislá a dúfam, že po skončení funkčného obdobia riaditeľky americkej centrálnej banky (Federal reserve) Janet Yellenovej budú veci pokračovať tak ako doteraz.

Rovnaké obvinenia však voči Nemecku vzniesli už aj iné krajiny s negatívnou obchodnou bilanciou.

Je na ECB, aby prišla s politikou, ktorá bude fungovať pre celú Európu. Pre Nemecko je súčasná politika príliš uvoľnená. Kurz eura je príliš nízky pre konkurencieschopnosť nášho hospodárstva. Keď Mario Draghi, ako hlava ECB, začal s touto expanzívnou menovou politikou, varoval som ho, že to bude mať za následok vyšší exportný prebytok Nemecka.

Trump plánuje obrovské investičné programy. Hrozia teda aj vyššie dlhy…

Ak chcete v krátkej dobe zvýšiť rast kvôli silnému dopytu verejnosti, potom súčasná situácia naznačuje, že bude veľmi náročné držať úrokové sadzby nízko bez rizika inflácie. To je niečo, čo udržateľnosť amerického hospodárstva práve teraz nepotrebuje.

Nemecko tento rok predsedá skupine G20. „America first“ nie je práve v súlade s dôrazom tohto fóra na spoluprácu. Je tu riziko krízy?

Nejde len o USA, aj keď sú najdôležitejší člen G20. Nebude to jednoduché. My, Nemci, Európania, členovia G20 veríme, že svet potrebuje viac spoločných riešení pre spoločné problémy, či už sa to ľuďom páči alebo nie. Ak chceme dosiahnuť globálnu stability, potom táto „obchodnícka“ mentalita nebude stačiť.

Nepotrebujeme riešenia, ktoré vytvárajú víťazov a porazených. Tí na trhu s nehnuteľnosťami si to možno prajú. Svet ale potrebuje riešenia výhodné pre všetky strany. Je to lepšie a stabilnejšie.

Čo teda musí spraviť Európa?

V EÚ si musíme ujasniť, čo vlastne dokážeme robiť spolu a čo individuálne ako členské štáty. Výzvam digitalizácie či energetickej únie nedokážu čeliť štáty samostatne. Iba ak budeme spolupracovať môže Európa zostať relevantná na medzinárodnej úrovni.

Musíme zastabilizovať situáciu v našom bezprostrednom susedstve. Musíme naďalej viesť dialóg s Tureckom. Sigmar Gabriel raz povedal, že k Poľsku treba pristupovať s otvorenou náručou. Dúfam, že zostane nemeckým ministrom zahraničia. Tiež sa musíme snažiť vytvoriť si rozumný vzťah s Ruskom. Nestane sa to však zo dňa na deň. Prezident Vladimir Putin však musí tiež mať záujem o takýto vzťah, založený na vzájomnom rešpekte a spolupráci s Európou.

Čo si myslíte o návšteve britskej premiérky vo Washingtone?

Británia vždy presadzovala svoje záujmy racionálne, aj keď hlasovanie za brexit nebolo najmúdrejšie rozhodnutie. Pre nás je hlavný cieľ udržať Európu pohromade. Veľká Británia sa teraz musí riadne oddeliť od EÚ. Britov však za ich rozhodnutie trestať nechceme.

Čítajte aj: Mayová o Trumpovi: NATO podporuje stopercentne 

Premiérka Theresa Mayová sa chce s EÚ dohodnúť na akejsi forme colnej únie.

Britániu si chceme udržať blízko. Napríklad City of London pomáha európskemu hospodárstvu. Londýn ponúka finančné služby, ktoré je ťažké nájsť inde v Európe. To sa samozrejme zmení, keď odídu, preto musíme vytvoriť nejaké rozumné pravidlá.

Aký je váš názor na vstup Martina Schulza do nemeckej politiky?

Martin Schulz bol efektívny predseda Európskeho parlamentu. Nikdy som nebol nadšený zo spôsobu, akým veci robil, ale bezpochyby mal vplyv.

Nemecká sociálnodemokratická strana (SPD) urobila svoje rozhodnutie. Martin Schulz bol efektívny predseda Európskeho parlamentu. Nikdy som nebol nadšený zo spôsobu, akým veci robil, ale bezpochyby mal vplyv. Jeho nominácia bola v SPD prijatá s veľkou eufóriou, čo je pochopiteľné vzhľadom na to, že sa v súčasnej koalícii cítia ako v akomsi babylonskom zajatí. Budeme ho brať vážne.