array(0) { } NULL Poľský minister digitalizácie: Štáty sú v otázkach digitálnej agendy Únie rozdelené – euractiv.sk

Poľský minister digitalizácie: Štáty sú v otázkach digitálnej agendy Únie rozdelené

Poľský minister digitalizácie Krzysztof Szubert. FOTO: EurActiv.com/EU2017EE

Štyri krajiny, Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko, zverejnili pred minulotýždňovým summitom v Talline dokument, v ktorom špecifikovali svoje priority v digitálnej agende. Poľský minister digitalizácie Krzysztof Szubert hovoril s portálom EurActiv.com o rizikách, ktoré tento dokument prináša a čím rozdeľuje štáty Únie.

 

Štyri krajiny pred summitom v Talline predstavili návrh, ktorého súčasťou je aj plán novej dane pre digitálne spoločnosti. Väčšina krajín EÚ však nie je súčasťou tohto draftovania. Súhlasíte s prioritami, ktoré tieto štyri krajiny predstavili?

V agende je omnoho viac rozdielov, ako len zdaňovanie a zdaňovanie platforiem, ktoré sú pravdepodobne najväčšími z nich. Pred tromi alebo štyrmi mesiacmi to ani nebola najhorúcejšia téma. Teraz diskutuje o zdanení platforiem viac krajín.

Naozaj sa musíme rozhodnúť, či chceme vytvoriť jednotný digitálny trh, alebo nie. Vo všeobecnosti to urobiť chceme, keď ale všetci diskutujeme o rôznych detailoch, nie sme si istí, či to dokážeme urobiť. A potom máme rôzne skupiny krajín, ktoré prichádzajú s rôznymi predstavami o tom, ako to urobiť.

Všeobecne platí, že z plánu týchto štyroch krajín podporujeme dosť veľa bodov. Je to tá istá diskusia, ktorú sme mali s roamingom, teraz možno s voľným tokom dát alebo zdanením. Niekto trochu stratí, iní trochu získa. Všeobecná otázka je, či chceme premýšľať o jednom veľkom trhu s 500 miliónmi ľudí, alebo nie?

Čítajte aj: V Tallinne sa začal summit, nová cestovná mapa pre Úniu nepribudne

Čo Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko presadzujú sú nové právne predpisy na zdaňovanie digitálnych spoločností na základe príjmov, namiesto ziskov, ktoré majú v krajinách s nižšou daňou. Poľsko nie je jednou z desiatich krajín, ktoré podpísali politické vyhlásenie, podporujúce nový daňový plán, ktorý minulý mesiac podpísali ministri financií.

Z daňového hľadiska súhlasíme s väčšinou bodov v ich návrhu. pre nás by to však bolo oveľa zaujímavejšie urobiť to prostredníctvom fóra OBSE. V zásade sme proti zavedeniu pojmu digitálnych daní v rámci oboch systémov, CCCTB a CCTB (Spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb a Spoločný daňový základ pre právnické osoby, pozn. prekl.). Sme proti tomu.

Najlepšie by bolo rokovať o tom na fóre OBSE alebo diskutovať o vyrovnávacej dani. Vo všeobecnosti si myslím, že sme všetci v rovnakej pozícii a potrebu zdaňovať digitálne spoločnosti vidíme v mieste, kde vytvárajú zisk. Ale spôsob, akým to urobíme, aký druh a výška dane to bude – o tom budeme diskutovať neskôr. Práve to je rozdiel v porovnaní s návrhom štyroch krajín.

V súčasnosti je už príliš neskoro, aby veľké spoločnosti alebo investori vytvorili niečo, čo je konkurencieschopné voči platformám, ktoré práve teraz máme.

Ako podľa vás jednotný digitálny trh EÚ ovplyvní zdaňovanie digitálnych spoločností, založené na príjmoch?

Budú existovať rôzne faktory. Pre tieto spoločnosti pravdepodobne nie je najlepšie, že budú musieť teraz platiť nejaký druh dane v iných krajinách, alebo možno vyššie dane inde. Domnievame sa však, že to môže pomôcť vybudovať nové a konkurencieschopnejšie platformy iným, miestnym inovátorom a spoločnostiam.

Z môjho pohľadu neexistuje na úrovni najväčších platforiem a úrovni ich podnikania konkurencia. Ide o akýsi monopol. V súčasnosti je už príliš neskoro, aby veľké spoločnosti alebo investori vytvorili niečo, čo je konkurencieschopné voči platformám, ktoré práve teraz máme. My máme na výber, či ich použijeme, alebo ostaneme mimo digitálnej diskusie o platformách. To je to, čo musíme urobiť, aby sme v Európe vytvorili veľké platformy, nakoľko teraz  platformy známe na celosvetovej úrovni nemáme.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/google-sa-voci-rekordnej-pokute-od-komisie-odvolal/

Je zriedkavé, aby sa hlavy štátov EÚ stretávali a hovorili o digitálnej politike. Myslíte si, že diskusie o digitálnom jednotnom trhu idú správnym smerom?

Naozaj musíme pridať a konať, pretože ak budeme stále iba diskutovať, skôr či neskôr môže byť príliš neskoro konkurovať iným veľkým ekonomikám. Európu vidím ako veľkú ekonomiku. Samozrejme, diskutovať budeme o tom, aké výhody z toho budú mať konkrétne krajiny, no malo by ísť o jedno hospodárstvo, ktoré konkuruje ostatným.

Chcel by som, aby bola Európa integrovanejšia. V digitálnej agende je veľa toho, čo môže spájať ľudí, otvorených mladých ľudí, či inovátorov. Z politického hľadiska je to relatívne ľahké prijať.

Medzi členskými štátmi však existuje veľa rozdielov v konkrétnych oblastiach digitálnej politiky.

Áno, digitálne technológie sú v niektorých prípadoch roztrieštenejšie, než v starých typoch priemyslu.

Moje chápanie bolo a stále je, že prezident Macron ako bývalý minister pre digitálne technológie bude oveľa otvorenejší a možno bude mať aj nejaké nápady na to, ako vytvoriť naozajstný jednotný digitálny trh.

Nespôsobuje návrh štvorice krajín riziko fragmentácie? Existuje podľa vás riziko, že by Francúzsko, alebo malá skupina krajín, riadila veľké množstvo digitálnych iniciatív?

Keď sme pred jeden a pol rokom začali diskusiu o voľnom toku dát, bolo Francúzsko krajinou, ktorá najviac bránila otvoreniu svojho trhu a voľnému toku dát. Moje chápanie bolo a stále je, že prezident Macron ako bývalý minister pre digitálne technológie bude oveľa otvorenejší a možno bude mať aj nejaké nápady na to, ako vytvoriť naozajstný jednotný digitálny trh.

Pre všetky vlády a predsedov vlád je to veľmi zaujímavá téma a je dobré vidieť, že sa aj oni zaujímajú. Môžeme očakávať, že počet krajín, ktoré budú mať záujem viesť túto transformáciu, sa bude zvyšovať.

https://euractiv.sk/clanky/hospodarske-riadenie-eu/macron-chce-podmienit-pristup-k-eurofondom-harmonizaciou-dani/

Je podľa Poľska legislatíva o voľnom toku dát spôsobom, ktorý má vyvážiť európske krajiny so silným digitálnym hospodárstvom? Viete si predstaviť, že digitálne spoločnosti, ktoré sa sústredili napríklad na Francúzsko a Nemecko, by sa mohli dokonca presťahovať do Poľska?

To je tiež možné. Naše hospodárstvo už dnes závisí od digitálnych aspektov alebo aspektov orientovaných na dáta. V súčasnosti 40 až 50 percent našej ekonomiky závisí od dát. Ak by sme teraz vypli počítače, HDP v Poľsku by mohlo klesnúť o 40 percent.