Katarína Mathernová: Buď prvá liga v EÚ alebo cesta na východ

Katarína Mathernová

Katarína Mathernová. FOTO: MZV.SK

Kto je v Európskej komisii zo Slovákov formálne vyššie ako vy?

Maroš Šefčovič je komisár a Vladimír Šucha je generálnym riaditeľom Centra pre výskum. Ja som v Európskej komisii zástupkyňou generálneho riaditeľa pre susedské vzťahy a rozširovanie. Ale čo sa týka diplomatických kruhov a európskej zahraničnej politiky, tam som vlastne najvyššie postavenou Slovenkou.

Ale neboli ste na túto pozíciu nominovaná slovenskou vládou, nezastupujete teda Slovensko?

Nie. Som na tejto pozícii na základe konkurzu, ktorým som sa dostala do Komisie ešte v roku 2005 a kde som pracovala v oblasti eurofondov. S tým istým komisárom ako teraz, Johannesom Hahnom.

Je v Bruseli veľa Slovákov na úradníckych postoch, ktorí na konkurzoch obstáli v konkurencii?

Asi tristo, čo je slušné číslo, ale zasa nie výnimočné.

Je v Bruseli lepšia nálada než pred rokom po Brexite?

Áno. Po Brexite a víťazstve Donalda Trumpa bola veľká nervozita, ale nálada sa otočila po porážke populistov vo voľbách v Rakúsku, Holandsku a najmä vo Francúzsku.

Je cítiť aj zmena v postoji, ktorý naznačila nemecká kancelárka Angela Merkelová, že Európania sa už nemôžu spoliehať na Ameriku?

Áno, to malo v Bruseli veľmi silný ohlas a ja si myslím, že Donald Trump paradoxne výrazne posilnil európsku identitu, hlavne v oblasti bezpečnosti. Iná vec je, že by bolo veľkou tragédiou, keby Amerika podkopala spojenectvo s Európou.

Celý rozhovor si môžete prečítať na webe Denníka N