Europoslanci o bratislavskom summite: Ušetrime si hodnotenia „historický a prelomový“

Lídri EÚ na bratislavskom hrade, zdroj European Council

EDUARD KUKAN (SDKÚ-DS, EPP)

 

KUKAN, Eduard (EPP, SK)

Eduard Kukan v EP, zdroj: EP

Bratislavský summit sa dočkal rozporuplného hodnotenia. Ako sa jeho výsledky javia vám?

Čo bolo realistické od summitu očakávať, to summit splnil. Obe skupiny si nájdu argumenty na skepsu alebo na optimizmus. Nedalo sa od neho očakávať, že vyrieši všetky problémy. Ten čo si to myslel nevidí politickú realitu takú, aká je.

Summit bol dôležitý, prejavil sa na ňom charakter konštruktívneho dialógu a v niektorých oblastiach sa urobili malé kroky dopredu. Mám na mysli najmä migračnú krízu, spoločný postup V4 a nový termín, ktorý V4 vytiahla z klobúka – „flexibilná solidarita“. Aj naši kolegovia, čo nás kritizovali, sú už dnes ochotní počúvať a premýšľať. Toto považujem za pokrok. Ak si ale maďarský premiér Viktor Orbán myslel, že sa otázka vyrieši v Bratislave, tak potom nežije v realite.

V hodnotení summitu si ušetrime hodnotenia ako „prelomový a historický“, lebo taký nebol, ale priniesol nové momenty a veci. Malo by sa na nich stavať.

Je pre vás pojem „flexibilná solidarita“ čitateľný?  Angela Merkelová po summite povedala, že je ešte potrebné hovoriť o tom, čo to presne znamená.

Bravó, Angela! Ak toto povedala, tak je to veľký úspech pre V4, lebo v minulosti mala negatívnejšie vyjadrenia. Ja s tým súhlasím. Nemal som problém podporiť vládu v otázke povinných kvót. Jedným dychom hovorím aj to, že v rétorike sme zabudli povedať – migračná otázka je ťažký celoeurópskym problém, musia sa na ňom podieľať všetky krajiny a chceme sa na tom podieľať aj my. Ale nie nanúteným prijímaním utečencov, lebo tu súhlasím s ministrom Lajčákom, že nikto z tých migrantov sa nechce na Slovensku usadiť a žiť. Vývoj ukazuje, že to nefunguje. Už by sme mali prestať s ideologickými heslami „viac Európy“ a „menej Európy“ a dívať sa na to pragmaticky. Podporujem  Lajčáka aj v tom, keď hovorí, že s tými ľuďmi zaobchádzame ako s číslami a neprihliadame na to, čo sú to za ľudia.

Ako vnímate spoločnú pozíciu V4 k bratislavskému summitu? Niektorí komentátori hovoria, že vidia snahu V4 využiť proces spustený britským referendom na posilnenie členských štátov voči iným inštitúciám EÚ, najmä Európskej komisii. Vnímate to tiež tak?

Vidím to tak, že tá snaha tam je ale nepovažujem to za dobrú taktiku. S tým súvisí aj to, čo povedal premiér, že V4 bude vetovať dohodu s Britániou, ktorá by mala zhoršiť podmienky pre našich občanov v Británii. Toto je hrubá politická chyba. Napínanie svalov a posielanie ultimát nebude britskú premiérku rušiť v pokojnom spánku. Otázka je, čo náš premiér chce. Lebo ak chceme naozaj vyjednať lepšie podmienky pre našich ľudí, ktorí tam žijú a pracujú, potom veďme rokovania tak, aby sme to dosiahli. Inak je to skôr o skórovaní rýchlych politických bodov na Slovensku, že ako premiér bojuje za Slovákov v Británii. Rokovania sa predsa ešte ani nezačali.

A ako hodnotíte premiérov výrok o tom, že rokovania má EÚ s Britániou viesť tak, aby odradili iné krajiny sa do niečoho podobného púšťať?

Nie je to politicky správane, každý štát je členom EÚ na základe svojho vlastného rozhodnutia, ktoré treba rešpektovať. Nepovažujem to za politicky korektné. Nie som žiadny „dobroprajca“ Angličanom, ale nemali by sme ich ani trestať ani odmeňovať. Treba hľadať vyváženú cestu. Netreba si odkazovať takéto veci. Život ma naučil, že to zvyčajne skončí opačne. Ak to takto vidí celá V4, tak je to zlá stratégia.

VLADIMÍR MAŇKA (Smer-SD, Socialisti a demokrati)

Vladimír Maňka

Vladimír Maňka v Európskom parlamente, zdroj: EP

Možno bratislavský summit z vášho pohľadu hodnotiť pozitívne? Ak áno tak v čom?

Prikláňam sa k názoru, že stretnutie môžeme hodnotiť pozitívne. Keď všetci najvyšší predstavitelia zhodne vyhlásia, že nič lepšie ako EÚ pre ich obyvateľov neexistuje, to je silný signál, podložený argumentmi. Všetci dali jasne najavo, že z migračnej krízy sme sa poučili, aj z vlastných chýb, že sme pripravení, aby sa situácia nezopakovala. Ukázali na konkrétne opatrenia, ktoré znižujú príliv migrantov a riešia hlavné problémy mimo územia Európy. Ponúkli opatrenia, ktoré prispejú k rastu a zamestnanosti, osobitne zamestnanosti mladých ľudí. Vyčlenili pol roka, kedy proces, ktorý v Bratislave naštartoval, dotiahneme do konca s konečným cieľom stanoviť jasné priority a naplánovať konkrétne kroky. Dovtedy EÚ zrealizuje viacero krátkodobých opatrení, ako napríklad dobudovať pohraničnú a pobrežnú stráž aj s novými kompetenciami návratovej politiky.

Aj vzhľadom na kritické reakcie Viktora Orbána po summite, postupuje V4 v rámci súčasných debát v EÚ podľa vás konštruktívne?

Nemecko spolu s Francúzskom si vytvorili v Európe imidž, že oni určujú ďalšie smerovanie EÚ. V4 po odchode Veľkej Británie z EÚ má potenciál byť ešte viditeľnejším a silnejším hráčom ako doteraz a dokonca vyvažovať imidž Nemecka a Francúzska. Zrejme V4 sa bude snažiť svoju pozíciu posilniť aj o ďalšie krajiny. Môže to mať pozitívny vplyv aj na to, aby si obyvatelia EÚ uvedomili, že všetci sú dôležití a potrební, nielen dve najväčšie krajiny.

V rámci debaty na sumite v Bratislave bolo dôležité, že V4 prichádzala so spoločným názorom. Na druhej strane tejto jednote veľmi neprospel odlišný názor Viktora Orbána na výsledok bratislavského samitu, ktorý túto jednotu bohužiaľ prekryl.

Bolo to tiež Taliansko, ktoré to odmietlo hrať na jednotu.

Taliansky premiér podľa mňa preniesol do svojho názoru svoje národné problémy s migrantmi, aby ukázal svojim voličom, že nemôže byť spokojný, keď toto stretnutie nevyriešilo “zo dňa na deň” problémy Talianska. Verím, že čelní predstavitelia krajín EÚ časom budú viac formulovať spoločné posolstvá tak, aby ukázali ľuďom ešte viac jednoty a konsenzu. Ak dokážeme vytvoriť pozitívne nálady, môže to kladne ovplyvniť aj nákupné nálady, investície, rast, zamestnanosť a kvalitu života, ale aj potlačiť rastúci populizmus.

Bol premiérov odkaz Británii o možnom vetovaní takej dohody, ktorá by znevýhodňovala našich pracovníkov správny?

Britov niekto v referende oklamal, že po vystúpení z EÚ nebudú musieť nič platiť, že nemusia zachovať voľný pohyb osôb, ale výhody, ktoré z členstva v EÚ doteraz majú a ktoré im prinášajú ročne miliardy libier, im zostanú. Ak Briti znevýhodnia zamestnancov, ktorí sem prišli z ostatných krajín EÚ, alebo ich budú z krajiny chcieť vyhnať, tak nemôžu mať rovnaké výhody, ako majú Švajčiari, či Nóri, ktorí tieto pravidlá rešpektujú.

Musíme chrániť záujmy obyvateľov EÚ a správať sa principiálne ku všetkým krajinám, ktoré využívajú spoločný trh aj keď nie sú členmi EÚ. Tento principiálny postoj ukáže zrkadlo aj populistom, ktorí klamú obyvateľov vo svojich krajinách, že po vystúpení z EÚ sa budú mať lepšie. V tomto kontexte chápem aj slová premiéra Roberta Fica na tému odradenia ďalších krajín od vystúpenia z EÚ.