Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34

Notice: Undefined variable: sponsor_id in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sponsorship/sections/sections-frontend.php on line 28
Barroso by mal umravniť komisárov „utrhnutých z reťaze“ – euractiv.sk
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/sdata/sdata-functions.php on line 21

Barroso by mal umravniť komisárov „utrhnutých z reťaze“

zdroj: profeo.pl

Piotr Maciej Kaczynski je vedúci vedecký pracovník v Centre pre európske politické štúdie (CEPS).

Rozhovor poskytol editorovi EurActivu Georgi Gotevovi.

Čo si myslíte o účasti komisára Lewandowského na volebnom podujatí v Poľsku a o skutočnosti, že sa objavil v propagačnom videu, v ktorom sľubuje poľským voličom 70 miliárd eur z ďalšieho dlhodobého rozpočtu EÚ? Rozpočtový rámec EÚ pri tom nie je ešte zďaleka dohodnutý.

Komisia je teleso, ktoré je nezávislé od národných vlád. Existuje veľmi tenká čiara medzi tým byť nezávislý a byť kooperatívny. Toto je tá tenká čiara, po ktorej Komisia musí kráčať. Preto je pre Komisiu veľmi dôležité, aby bola v kontakte s vládami a mala ich dôveru, avšak zároveň musí zostať nezávislou, oddelenou inštitúciou, autonómnou voči vládam členských štátov.

Preto je konanie komisára Lewandowskeho sporné. Znepokojujúci element je však to, že porušil pravidlá s vedomím a súhlasom predsedu (EK) Barrosa.

V tej reklame je prezentovaný ako zástupca poľskej vlády v Komisii. Táto reklama nie je len politickou reklamou, ktorá agituje pre jednu stranu. Táto reklama je o poľskej vláde a o budúcom prístupe poľskej vlády pri vyjednávaniach s EÚ. Odkaz tejto reklamy je, že táto politická strana je lepším tímom, ktorý pracuje smerom k získaniu výhod pre poľskú vládu.

Niečo ako: „Voľte nás pretože držíme kľúč od EÚ pokladnice“?

Môžete to nazvať aj tak. Znamená to, že komisár Lewandowski je súčasťou tímu, ktorý bude pracovať v záujme poľskej vlády, pre úspech poľskej vlády. To je to o čom je táto reklama. Narúša to autonómiu Komisie.

Komisia však považuje túto záležitosť za uzavretú. Barrosova hovorkyňa povedala, že predseda Komisie povolil Lewandowskému podieľať sa na jednej straníckej akcii a to je všetko.

Áno, ale je to principiálne nesprávne pretože MMF (Multiannual Financial Framework – Viacročný finančný rámec, resp. Rozpočet EÚ pre roky 2014 – 2020) ešte nie je dohodnutý. Komisia ešte len predložila ešte len prvý náčrt a pripravuje legislatívne návrhy.

Eurokomisár Lewandowski sa tiež nedávno kriticky vyjadril o politike Komisie v oblasti klimatickej zmeny…

… čo je ďalšie spochybnenie princípu Komisie – kolegialita. Každý komisár by mal obhajovať to, čo zastáva Komisia ako kolektívny orgán.

Tvrdíte, že porušil dva princípy: nezávislosť a kolegialitu?

Áno. Za prešľap o klimatickej zmene sa ospravedlnil. Z prvého faux pas sa očistil. Ja ho však neobviňujem. Viním predsedu Barrosa, pretože zodpovednosť za takéto záležitosti je v rukách predsedu Komisie.

Ste Poliak, podobne ako Lewandowski. Vychádza vaša kritika z toho, že s ním máte nejaký problém? 

Nemám s ním žiadny problém! Mám toho chlapíka rád. Myslím si, že je dobrý eurokomisár. Myslím si, že je veľmi rešpektovanou osobou. Myslím si aj to, že táto vláda bola veľmi úspešná v európskych otázkach. Myslím si, že vedú dobré predsedníctvo EÚ. Avšak toto je záležitosť, kde jasne došlo k rozporu medzi komisárom a princípmi, ktorými by sa mal riadiť.

Myslíte si, že Barroso je  na niektorých komisárov, ktorí sa "utrhli z reťaze" príliš mäkký? Mám na mysli napríklad vyjadrenie eurokomisára Güntera Oettingera o tom, že vlajky krajín, ktoré potrebujú finančnú pomoc, by mali viať na pol žrde. Záležitosť pravdepodobne ešte nie je uzavretá. Niektorí europoslanci požadujú, aby odstúpil.

Nesúhlasím s tým. Myslím si, že počas debaty, ktorú teraz vedieme majú komisári právo vyjadriť svoj názor. Toto právo jednoznačne majú, sú politickým telesom. Mne prekáža, ak sa vzťahy medzi komisármi a národnými vládami príliš prehĺbia alebo ak sa veľmi od seba vzdialia. Pretože už nastali situácie, kedy vláda otočila o 180 stupňov a potom sa vzťah medzi komisárom a národnou vládou preruší. Toto je taktiež škodlivé pre fungovanie systému, ale je to aspoň legálne.

Môžeme o tom diskutovať a ak sa táto záležitosť dostane pred súd, bude o tom rozhodovať on. Tak či onak, nezávislosť eurokomisárov na národných vládach je v zmluve o EÚ.

Mali by sa pravidlá pre eurokomisárov pritvrdiť alebo by sa mali iba rešpektovať?

Mali by sa rešpektovať a dodržiavať. Ak niekto urobí chybu ako sa stalo teraz, mali by byť vyvodené dôsledky. A keďže predseda Barroso túto záležitosť odobril, myslím si, že by mali byť vyvodené dôsledky pre predsedu Barrosa. Lisabonská zmluva hovorí jasne: Zodpovednosť za správanie komisárov je na predsedovi Komisie. Stručné, jasné. Každý z nich môže byť odvolaní predsedom Barrosom, iba on ich môže odsunúť.

A kto môže sankcionovať Barrosa? Parlament? Vatikán?

[smiech] Iba parlament. Ale nie len Barrosa, ale celú Komisiu. Čo znamená, že aj Barrosa.

Netvrdím, že toto je tá správna cesta. Tvrdím však, že záležitosti ako táto by sa nemala ponechať bez reakcie. Pretože toto by môže byť porušenie dobrej praxe, možno aj porušenie práva EÚ.