Nový britský eurokomisár: Som hrdý Brit aj Európan, rozpor v tom nevidím

julian king, jean-claude juncker

Julian King (vľavo) a Jean-Claude Juncker. FOTO-EK

Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v utorok 13. septembra zaslal odporúčanie Konferencii predsedov EP, aby odobrili kandidatúru britského diplomata Juliana Kinga na post európskeho komisára pre bezpečnostnú úniu.

Informoval o tom predseda výboru LIBE Claude Moraes. Znamená to, že King v pondelok večer úspešne obstál v trojhodinovom “grilovaní” pred členmi tohto parlamentného výboru.

Otázky o kyberkriminalite aj radikalizácii mladých

“Pokiaľ ide o jeho kompetencie, odhodlanie a jasnosť vízií, bude pôsobiť ako strážca zmlúv, v záujme EÚ,” uviedol Moraes.

Poslanci z LIBE si na britského kandidáta pripravili otázky týkajúce sa financovania terorizmu a bezpečnosti vonkajších hraníc únie, pýtali sa ho na oblasť počítačovej trestnej činnosti (kyberkriminalita) a radikalizácie mladých Európanov.

King zdôraznil, že jeho prioritou bude okrem iného bojovať proti nenávistným prejavom v online prostredí a zameria sa na posilnenie bezpečnosti hraníc EÚ.

Bude slúžiť európskym záujmom

Dezignovaný britský eurokomisár Julian King, ktorý má v Európskej komisii po britskom referende o brexite nahradiť svojho krajana Jonathana Hilla, v pondelok pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu uviedol, že v tejto funkcii bude slúžiť európskym záujmom, aj keď sa Spojené kráľovstvo rozhodlo EÚ opustiť.

Kinga podvečer vypočúvali vo výbore EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v rámci procesu “grilovania”, ktorým musí prejsť každý dezignovaný člen Európskej komisie.

Europoslanci sa počas vypočúvania všeobecne zameriavajú na jeho odbornú spôsobilosť riadiť jemu zverený rezort a na proeurópske zameranie.

Na starosti má boj proti terorizmu

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker poveril 2. augusta Kinga oblasťou boja proti terorizmu, organizovaného zločinu a radikalizácie. Kingov predchodca vo funkcii Jonathan Hill, ktorý po referende o brexite odstúpil, mal v exekutíve EÚ na starosti finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov.

“Vždy som bol hrdý na to, že som Brit, a rovnako hrdý na to, že som Európan. Nevidím v tom nijaký rozpor,” citoval Kinga agentúra DPA.

“Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som robil svoju prácu najlepším možným spôsobom a slúžil všeobecným európskym záujmom – a iba európskym záujmom,” zdôraznil King s tým, že v tejto funkcii nebude vystupovať ako “zástupca britskej vlády”.

Obmedzené právomoci

King momentálne pôsobí ako britský veľvyslanec vo Francúzsku, z minulosti má priame skúsenosti s prácou v inštitúciách EÚ.

Bezpečnostné otázky sú v prvom rade záležitosťou členských štátov a národných vlád, takže King bude mať v EK obmedzený manévrovací priestor. Aj napriek tomu King uviedol, že bude “neúnavne pracovať” na tom, aby bola EÚ bezpečnejšia pre svojich občanov pri plnom rešpektovaní ich základných práv.

Nomináciu Kinga na post eurokomisára musia odobriť všetci poslanci EP v rámci hlasovania na plenárnom zasadnutí.