Novú jadrovú elektráreň zrejme brexit nezastaví

jadrová energia hinkley point brexit

Mayová (vľavo) a Hollande sa dohodli. FOTO-TASR/AP (Thibault Camus)

Formálne rozhodnutie ešte nepadlo, očakáva sa však, že bude pozitívne. Electricité de France (EDF) postaví vo Veľkej Británii novú jadrovú elektráreň Hinkley Point C.

Investícia je na programe správnej rady EDF vo štvrtok 28. júla. Už v utorok však spoločnosť schválila plán predať podiely za štyri miliardy eur pre financovanie projektu.

Francúzsky senátor za zelených Ronan Dantec kritizuje rozhodovanie spoločnosti, ktorú z 85 percent vlastní francúzsky štát. „Predpokladaná cena elektriny je 120 eur za MWh. To je veľa,“ povedal Dantec pre EurActiv.sk počas nedávnej návštevy Slovenska.

Náklady 21 miliárd, návratnosť 9 percent

Nová atómka má vyrábať 7 percent elektriny, ktorú spotrebúva Veľká Británia. Dva reaktory v juhozápadnom Anglicku majú nahradiť staršie elektrárne. Keď Briti zatvoria aj prevádzky na uhlie, mal by Hinkley Point C pomôcť dekarbonizovať výrobu elektriny.

Celkové náklady na elektráreň, ktorá by mala  byť spustená v roku 2025, odhaduje EDF na približne 21 miliárd eur. Dve tretiny zafinancuje sama, jednu čínska CGN.

Pre financovanie projektu chce EDF do roku 2020 vydať dlhopisy za 10 miliárd eur. Ak elektráreň postaví na čas a v rámci dnešného rozpočtu, ročnú návratnosť odhaduje na 9 percent.

Privysoká cena elektriny?

Návratnosť projektu má zaručiť zmluva o rozdieloch. Tá zaručuje výkupnú cenu za elektrinu z atómky na úrovni 92,5 libier za MWh (v cenách v roku 2012) počas 35 rokov. Ak trhová cena klesne pod túto úroveň, spotrebitelia ju dorovnajú.

Schému ako typ štátnej pomoci už odobrila Európska komisia.

Podľa Danteca, ktorý je podpredsedom výboru pre udržateľný rozvoj vo francúzskom Senáte, je cena za elektrinu na úrovni vyše 110 eur za MWh vysoká.

„Fotovoltaická energia sa predáva za 50 eur za MWh. Zajtra môže byť za 30 eur,“ uviedol pre EurActiv.sk.

Nespokojné odbory

S projektom Hinkley Point C nesúhlasí ani časť odborov v EDF. Na jar vláda oddialila investičné rozhodnutie s tým, že musí dôjsť k dohode s odbormi.

EDF sa s časťou z nich dohodla.

Ďalšia časť odborov však nesúhlasí. A nevzdáva sa. Na parížsky súd podala podnet, ktorým chce projekt posunúť o tri roky. Tvrdí, že projekt ide nad finančné možnosti EDF. Odbory chcú počkať na dobudovanie reaktorov rovnakého typu v Číne a vo Francúzsku.

S tým, že Hinkley Point C môže ohroziť budúcnosť EDF odstúpil na jar zo svojho postu jej finančný riaditeľ.

Impulz pre jadrový biznis

V Európe sú v súčasnosti vo výstavbe len štyri jadrové reaktory. Dva sa budujú na Slovensku, jeden vo Fínsku a jeden vo Francúzsku.

V prípade Fínska a Francúzska ide o reaktory tretej generácie EPR, ktoré stavia EDF. Rovnaký typ má dodať aj Británii.

Pre jadrový biznis je britská zákazka dôležitá. Ide o prvú objednávku úplne nových reaktorov po nehode v japonskej Fukušime. Nemecko sa po nej rozhodlo predčasne zatvoriť všetky jadrové elektrárne do roku 2020.

Jadro ťahá za kratší koniec

Aj samotné Francúzsko, šampión európskeho jadrového priemyslu, schválilo zákon o znížení podielu jadrovej energie na elektrickom mixe. Má klesnúť zo súčasných 75 na 50 percent v roku 2025.

Dnešný podiel je podľa senátora Danteca „veľmi nebezpečný“.

„Predstavte si, že budeme mať s jadrovou energiou systémový problém. Naše jadrové elektrárne sú dnes staré, pretože sme ich postavili v 70. rokoch 20. storočia,“ vysvetľuje Dantec.

Nová rovnováha

Zelený senátor obhajuje zákon o energetickej tranzícii, ktorý zníži podiel atómovej energie vo výrobe elektriny na 50 percent a uvalí strop 63,2 GW na inštalovanú jadrovú kapacitu. „Musíme integrovať obnoviteľné energie. Cieľom nového zákona je dosiahnuť novú rovnováhu,“ hovorí Dantec.

„Vidíme, že Európa ide dopredu a Nemecko a severské krajiny investujú do veternej a fotovoltaickej energie,“ tvrdí senátor. „Veľa ľudí rozumie tomu, že francúzsky systém, ktorý je pre francúzsku ekonomiku príliš nebezpečný, nemôže takto pokračovať.“

Vedecký šéf EDF R&D Jean-Paul Chabard pre EurActiv.sk naopak povedal, že „o jadrovej energii nie sú žiadne pochybnosti, je tu len jednoduchá potreba, čo je normálne, diverzifikovať zdroje energie pod podmienkou, že umožnia dekarbonizáciu elektriny.“

Čítajte aj: Vedecký šéf EDF R&D: O jadrovej energii nie sú žiadne pochybnosti

Poreferendové pochybnosti

Zmluvu o stavbe atómky musí ešte ratifikovať nová britská vláda Theresy Mayovej.

Po júnovom referende o brexite sa objavili pochybnosti o tom, či bude projekt s veľkou finančnou záťažou pre Britániu, pokračovať. Pochybnosti vyslovili aj niektorí francúzski ministri.

Bývalá britská štátna tajomníčka pre energetiku Andrea Leadsomová, ktorá bola navyše v tábore Leave, sa vyslovila po referende za pokračovanie projektu. Dnes je ministerkou pre životné prostredie.

Minulý týždeň hovorili pravdepodobne o Hinkley Point C na prvom spoločnom stretnutí aj prezident François Hollande a  premiérka Theresa Mayová. Len niekoľko hodín po tom zvolala EDF zajtrajšie stretnutie správnej rady k britskej investícii.

Čítajte aj: Štyri zlé správy, ktoré ťažia atómovú energiu v Európe