array(0) { } NULL Lídri členských štátov EÚ posunuli brexit do druhého kola – euractiv.sk

Lídri členských štátov EÚ posunuli brexit do druhého kola

Posledné stretnutie lídrov členských krajín EÚ v tomto roku. FOTO: Twitter.com

Predsedovia vlád členských krajín EÚ dospeli k záveru, že rokovania s Veľkou Britániou o vystúpení z Európskej únie môžu pokročiť do druhej fázy.

Rozhodli o tom na druhom dni posledného summitu Európskej rady v tomto roku, ktorý v piatok už pokračoval bez zástupcov britskej vlády.

To najťažšie ešte len príde

„Lídri EÚ sa zhodli na prechode do druhej fázy brexitových rokovaní,“ napísal v piatok poobede na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý zároveň  na diaľku zagratuloval britskej premiérke Therese Mayovej.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril očakávanie, že budúci rok v marci sa začnú „skutočné rokovania“ druhej fázy rozhovorov o brexite.

Aj nemecká kancelárka Angela Merkelová vyslovila názor, že politikov čaká ešte množstvo náročnej práce po tom, ako lídri členských krajín Európskej únie v piatok, druhý deň summitu v Bruseli, schválili prechod do druhej fázy rokovaní o brexite:

„Urobili sme dobrý krok vpred. Druhá fáza sa môže začať, ale v porovnaní s tým, čo bolo doteraz, nás čaká ešte ťažšia práca“. Ocenila, že 27 krajín EÚ spolupracovalo a „úžasne“ si zachovalo jednotu pri doterajších rokovaniach o brexite. Vyjadrila nádej, že tak to bude aj naďalej.

Podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska však bude dramaticky ťažké dospieť k dohode do marca roku 2019, kedy je naplánovaný termín definitívneho odchodu Británie z EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/v-rokovani-o-brexite-nastal-prelom-komisia-hovori-o-dostatocnom-pokroku/

Francúzsky prezident Emmanuel Macron ocenil jednotu dvadsaťsedmičky a uviedol, že pri nadchádzajúcich rokovaniach nedôjde k žiadnym bilaterálnym diskusiám s Britániou.

Britská premiérka Theresa Mayová vyjadrila radosť z toho, že európski lídri schválili prechod do druhej fázy rokovaní o brexite. Uviedla, že dohoda je „dôležitým krokom na ceste k hladkému a systematickému brexitu a k vytvoreniu nášho úzkeho a osobitného budúceho partnerstva“.

Fico: Čerešničky z torty nebudú

Premiéri a prezidenti 27 členských krajín EÚ dospeli na summite k záveru, že Londýn v rámci prvej fázy rokovaní o brexite urobil „dostatočný pokrok“. Hodnotenie sa týka troch prioritných oblastí:, finančného vyrovnania, budúceho režimu na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom a práv občanov EÚ v Británii v postbrexitovom období.

„Bolo správne, že sme ako Slovensko komunikovali potrebu ochrany občanov EÚ, ktorí žijú, pracujú a študujú v Spojenom kráľovstve. Teraz im môžeme povedať, že zostane zachovaný ich status quo a budú garantované ich práva, ktoré nadobudli ako občania EÚ, vrátane práv pre ich rodinných príslušníkov,“ vyhlásil v piatok v Bruseli slovenský premiér Róbert Fico.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britska-vlada-dost-lacnej-pracovnej-sily-z-eu-budeme-si-vyberat/

Ocenil, že v otázke finančného vyrovnania sa spresnilo, že do brexitu žiaden členský štát nebude ani platiť viac, ani nedostane menej a Británia si bude ctiť všetky záväzky, ktoré jej vznikli z členstva v Únii. V praxi to znamená, že nebude ohrozené financovanie rôznych projektov z európskych fondov.

Premiér skonštatoval, že je vhodné odcitovať slová vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera, že EÚ sa podarilo odohrať hru, keď „sme zabránili Britom vybrať si čerešničky na torte“. „EÚ v podobe 27 krajín je dostatočne silná na to, aby sa nestalo, že ten, kto sa rozhodne odísť z EÚ, bude mať silnejšie postavenie, aké mal ako členský štát,“ zdôraznil Fico.

Mayová má problémy doma

Pozitívne zhodnotenie prvej fázy bolo podmienkou začatia druhej etapy „rozvodových“ rokovaní zameraných na budúce obchodné vzťahy medzi oboma stranami. Dohodu o týchto sporných otázkach sa podarilo dosiahnuť len minulý týždeň.

EÚ už požiadala Spojené kráľovstvo, aby v nadchádzajúcich týždňoch objasnilo, aký vzťah chce mať s Úniou po jej opustení koncom marca 2019.

Mayová však v stredu utrpela porážku, keď poslanci britského parlamentu prijali pozmeňujúci návrh, na základe ktorého budú môcť hlasovať o konečnej podobe dohody o brexite. Za návrh hlasovali aj viacerí členovia jej Konzervatívnej strany.

Dôležitý zákon o vystúpení z EÚ je základným pilierom legislatívy brexitu. Ruší opatrenia, ktoré spájajú Spojené kráľovstvo s EÚ a začleňuje existujúcu legislatívu Únie do britského práva.