Euratom: Keď brexit nevonia ani jeho zástancom

Sizewell B

Atómka Sizewell B. FOTO: EDF Energy

Keď britská premiérka zaslala Európskej únii list o vystúpení, spomenula aj Európske spoločenstvo pre atómovú energiu – Euratom.

Lenže práve v prípade Euratomu sa aj najväčší zástancovia brexitu prikláňajú k opačnému postupu: ďalej čo najužšie spolupracovať s Európskou úniou a ak je to možné, zostať v jej inštitucionálnej štruktúre. Napriek tomu, že byť členom Euratomu zahŕňa rešpektovať nadradenosť Súdneho dvora EÚ nad britským právom aj mobilitu pracovnej sily.

Úzke vzťahy, zdieľané záujmy

„Ambíciou Spojeného kráľovstva je udržať si úzke a efektívne vzťahy s Euratomom a ostatným svetom, ktoré zužitkujú expertízu Spojeného kráľovstva a Euratomu a maximalizujú zdieľané záujmy,“ píše sa v stanovisku k vystúpeniu z Euratomu, ktoré vydala britská vláda minulý týždeň.

Stanovisko uvádza princípy, ktorými sa bude Londýn riadiť pri rokovaniach s Bruselom.

Medzi tie patrí záväzok „plynulého prechodu“ od úniových k britským jadrovým bezpečnostným zárukám, „istoty a jednoznačnosti“ pre jadrový priemysel, „spolupráce na jadrovom výskume“ a „minimalizácie prekážok pre obchod“ s civilnými jadrovými materiálmi.

V kontexte brexitu, ktorý má obmedziť voľný pohyb pracovných síl, je zvlášť odvážny princíp „zabezpečiť mobilitu kvalifikovaných pracovníkov a výskumníkov v jadrovom sektore“-

Na čo slúži Euratom

Euratom vznikol spolu s Európskym hospodárskym spoločenstvom v roku 1957. V samostatnej zmluve založili členské štáty „spoločný jadrový trh“, ktorý umožňuje voľný pohyb pracovnej sily a materiálov v oblasti jadrovej energie. Práve Euratom určuje pravidlá pre cezhraničný obchod s jadrovým palivom, využívanie jadrových materiálov v medicíne a výskumné projekty.

Hoci Euratom je osobitnou právnou entitou, je spravovaný Európskou komisiou a podlieha Súdnemu dvoru EÚ.

Británia sa stala členom Euratomu v momente vstupu do Európskeho hospodárskeho spoločenstva v roku 1973.

Keď britský parlament vo februári hlasoval o aktivovaní článku 50, labouristickí poslanci predložili o pozmeňovací návrh o zotrvaní v Euratome. Neprešiel.

Vystúpenie a potom pridruženie

Pri príležitosti zverejnenia britského stanoviska minister pre brexit David Davis potvrdil, že vláda bude presadzovať odchod z Euratomu.

Zároveň podľa BBC dodal, že Británia by mohla s Euratomom uzavrieť „zmluvu o pridružení“. Tá by mala vytvoriť aj „usporiadanie o urovnávaní sporov“ podobné tomu, ktoré bude podľa Davisa „celkom pravdepodobne“ regulovať obchodné vzťahy s Úniou.

Takáto dohoda by nepodliehala autorite európskeho súdneho dvora v Luxemburgu.

„Keď ide Manchester United hrať proti Real Madridu, nedovolí Real Madridu, aby nominoval rozhodcu,“ pripodobnil minister.

Právna istota a politický záväzok

V minulosti Davis priznal, že Londýn nemá principiálny problém s Euratomom. V jeho prípade aktivoval Londýn článok 50 preto, že „išlo o súbežné rozhodnutie“ s rozhodnutím o vystúpení z EÚ.

Vláda tvrdí, že má dva dôvody.

Prvým je právna istota. BBC pripomína, že zmluva o Euratome je platná len na území členských štátov EÚ. Keby Británia vystúpila z Únie a zostala v Euratome, nastala by právna neistota.

Druhý dôvod je politický. Kampaň za brexit sľubovala znovunastolenie britskej suverenity, čo si protirečí s nadradenosťou Súdneho dvora EÚ v Euratome.

Vládu kritizujú zástancovia brexitu

Britská vláda je však už pod paľbou kritiky, a to aj z radov najzapálenejších zástancov brexitu.

Prominentný konzervatívny politický stratég a manažér kampane „Vote Leave“ obvinil ministrov z neschopnosti. „Konzervatívna strana sa naďalej mýli v tom, o čom bol brexit,“ napísal David Cummings na Twitteri. „Euratom je odlišnou zmluvou, úloha (Súdneho dvora EÚ) nie je žiadnym veľkým problémom.“

Proti vystúpeniu z Euratomu je aj časť poslancov. Medzi nich patria aj konzervatívec Ed Vaizey a labouristka Rachel Reevesová. Pre Sunday Telegraph napísali, že „sa zdá, že (Súdny dvor EÚ) nikdy nepojednával o prípade, ktorý by zahŕňal Spojené kráľovstvo a Euratom.“

Podvýbor parlamentu, ktorý skúma dopad brexitu na energetickú bezpečnosť ostrovov, sa pozrie prioritne práve na Euratom.

Brusel chce peniaze a bezpečnosť

Európska únia berie odchod Británie z Euratomu ako fakt.

Vyjednávači Európskej komisie označili za prioritu usporiadaný prenos vlastníckych práv niektorých zariadení z Euratomu na britskú vládu. V Británii sa totiž nachádzajú zariadenia chrániace civilnú jadrovú bezpečnosť, ktoré dnes patria Euratomu.

„Veľká Británia by mala (Euratomu) zaplatiť za tento prenos… na základe hodnoty majetku… sumou, ktorá by mala byť započítaná do celkových záväzkov Spojeného kráľovstva v rámci jednotného finančného vyrovnania,“ píše sa v stanovisku Komisie.

Súvisiacou prioritou Bruselu je, aby boli rešpektované záväzky Euratomu v rámci Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Obavy o pacientov s rakovinou

Ak chce Británia skutočne vystúpiť z Euratomu a zároveň fungovať v súčasnom jadrovom režime, bude musieť uzavrieť novú zmluvu nielen s Euratomom, ale aj s ďalšími medzinárodnými organizáciami a tretími krajinami.

Nové usporiadanie, ale aj prechodné obdobie budí obavy politikov aj expertov.

Poslanci Vaizey a Reevesová pripomenuli, že Euratom podporuje aj „bezpečné dodávky a využitie medicínskych rádioizotopov“. Tie sa bežne aplikujú pri liečbe rakoviny, nedajú sa však dlho skladovať. Niektorí experti tvrdia, že vláda Theresy Mayovej ohrozuje pacientov.

Minister pre vedu Jo Johnson naopak tvrdí, že odchod z Euratomu sa na izotopy nevzťahuje, lebo nie sú štiepny materiál.

Ohrozené dodávky jadrového paliva?

Odborníci v jadrovom priemysle a výskume sa však nedajú odbiť tak ľahko.

Šéf britskej Agentúry pre atómovú energiu Roger Cashmore vyhlásil, že situácia okolo Euratomu je „neprehľadná“ a „alarmujúca“. Do roku 2025 „budeme možno písať na písacom stroji pri svetle zo sviečky,“ povedal pre portál BuzzFeed.

Upozornil, že bez nových zmlúv nemožno do Británie dovážať jadrové palivo. Toho má podľa BuzzFeed dosť na dva roky prevádzky jadrových elektrární. Tie vyrábajú 21 percent elektriny v krajine.

Vyrokovanie nových zmlúv bude podľa odborníka Gordona Mackerrona citovaného BuzzFeed trvať dlhšie ako dva roky, čo je obdobie za ktoré sa musia ukončiť rokovania o brexite.

Hinkley Point C je väčší problém

Vystúpenie z Únie a Euratomu však bude mať špecifické dôsledky pre členský štát, ktorý ako jedna z mála robí jadrový výskum a investuje do nových elektrární.

V Británii sa nachádza medzinárodný reaktor pre experimentálnu fúziu aj laboratórium venované spracovaniu plutónia, teda projekty, na ktorých spolupracuje práve Euratom. A vlani dala britská vláda zelenú novej atómke Hinkley Point C, ktorú stavia francúzska EDF.

Jej britská pobočka tento mesiac oznámila, že dokončenie sa oddiali a predraží. „Ak vám ľudia povedia, že problémom tejto investície je strašný brexit, nie sú úprimní,“ povedal expert Mackerron pre BuzzFeed.

„Národný kontrolný úrad hovorí, že Hinkley bude stáť spotrebiteľov 30 miliárd libier. Euratom vyzerá ako triviálny problém v porovnaní s finančnými otáznikmi,“ dodal Mackerron.