Ak sa Únia s Britmi nedohodne, musí si odviezť svoj jadrový odpad

jadrový odpad

Prevoz jadrového odpadu v Nemecku. FOTO: TASR/AP/Uwe Anspach

Británia pripomenula Európskej únii, že po svojom odchode z EÚ môže využiť svoje právo a vracať rádioaktívny odpad do krajín, kde pôvodne vznikol.

Informoval o tom dnes denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na dokument, ktorý britská delegácia predložila na rokovaniach o podmienkach brexitu.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/euratom-ked-brexit-nevonia-ani-jeho-zastancom/

Nemenovaný britský vládny úradník pre FT uviedol, že Británia takto dala EÚ najavo, že v záujme Bruselu je dosiahnuť konsenzus v tejto otázke.

Loď s plutóniom v Antverpách?

Problematika jadrového odpadu vyvezeného z niektorých krajín EÚ na spracovanie do Británie bola témou utorkového kola rokovaní o brexite, spresnili FT.

Podľa denníka Briti dúfajú, že akcentovanie problému skladovania jadrového odpadu v Británii dotlačí Brusel k vypracovaniu spoločného stanoviska k riešeniu tohto problému.

Nemenovaný expert na jadrovú problematiku uviedol, že “toto môže byť len pripomenutie, že ak konsenzus (o jadrovom odpade) nebude dosiahnutý, loď s nákladom plutónia sa môže ocitnúť v prístave v Antverpách”.

Británia preberie jadrové materiály

FT v máji s odvolaním sa na návrh dokumentu zverejnený predstaviteľom EÚ na rokovaniach o brexite Michelom Barnierom napísal, že Únia má v pláne odovzdať Londýnu kontrolu nad rádioaktívnymi materiálmi, ktoré sú majetkom Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) a nachádzajú sa na území Británie.

Ide o jadrový komplex Sellafield v grófstve Cumbria na pobreží Írskeho mora, ktorý bol postavený pred asi 70 rokmi.

Z vyhoreného paliva sa tam špeciálnymi procesmi vyrába znovu použiteľný urán a plutónium, pričom však vzniká aj jadrový odpad.

Vyhorené jadrové palivo od iných

Podľa FT sa v komplexe nachádza takmer 130 ton plutónia využiteľného na civilné účely, pričom asi pätinu z toho tvorí vyhorené jadrové palivo dovezené z iných krajín EÚ, napríklad z Nemecka, Talianska či Švédska.

Tento materiál je v súčasnosti uložený v kontajneroch v prísne strážených budovách v Sellafielde.

Sellafield sa stal v roku 1957 dejiskom najhoršej jadrovej havárie v dejinách Británie, počas ktorej došlo k požiaru jedného z reaktorov.