Voliteľné dejiny

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

 

Za vznik napätia medzi bulharskou Sofiou a macedónskym Skopje je zodpovedný výrok bulharského ministra zahraničných vecí Ivajla Kalfina z 25. júla 2006, že Bulharsko podporuje žiadosť Macedónska o členstvo v EÚ, „no nie bezpodmienečne“, a trvá na tom, aby sa juhovýchodný sused zdržal podľa jeho názoru „agresívneho postoja“ macedónskych predstaviteľov voči bulharskému národu a jeho dejinám.

Macedónski predstavitelia považujú jeho vyhlásenie za vydieranie, a macedónsky veľvyslanec v Bulharsku Abdurahman Aliti požiadal o prijatie na ministerstve zahraničných vecí, ktoré následne zrušil, pretože nebol spokojný s diplomatickou hodnosťou úradníkov, s ktorými sa mal stretnúť.

O niekoľko dní neskôr Kalfin povedal, že zástupca riaditeľa Macedónskeho kultúrneho centra v Sofii Stefan Vlahov Minčov je členom strany OMO Ilinden, čo je „v prípade člena diplomatickej misie neakceptovateľné“. (strana OMO Ilinden je zástupcom macedónskej menšiny v Bulharsku). Macedónske ministerstvo zahraničných vecí vydalo ďalšiu nótu, v ktorej odmietlo Kalfinove výroky.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na portáli Transitions Online 15. augusta 2006.