Temná strana Euro 2012

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Toto leto sa na celý jeden mesiac Ukrajina spolu s Poľskom stane arénou pre jednu z najvýznamnejších udalostí vo futbalovom svete – európsky futbalový šampionát. Niet divu, že už v roku 2007, keď boli tieto dve krajiny vybrané ako budúci hostitelia šampionátu, Ukrajinci aj Poliaci žiarili nadšením.

Optimizmus je veľmi nákazlivý, ale k funkcionárom UEFA sa zrejme nedostal, keď o rok neskôr prišli skontrolovať, čo sa pre šampionát robí na Ukrajine. Po ich návšteve kolovala vo futbalových kruhoch klebeta, že Ukrajina nebude môcť hostiť majstrovstvá.

Slabá príprava, množstvo nezodpovedaných otázok a pochybných transakcií, ktoré sa u nás udiali okolo infraštruktúry Euro 2012 sú sprievodnými javmi.
Priaznivý postoj legendárneho Michela Platiniho, prezidenta UEFA, k našim krajinám zohral svoju rolu. Špecifickosť ukrajinskej mentality taktiež spravila svoje, veď napokon, pre našich ľudí je zvykom doháňať veci v zrýchlenom tempe a dokončovať úlohy vďaka heroickým výkonom.

Vedenie UEFA upriamuje pozornosť na niektoré nevyriešené problémy. Prevádzkový riaditeľ UEFA, Martin Kallen v rozhovore pre švajčiarske noviny Berner Zeitung povedal, že jeho organizácia sa hanbí za problémy v infraštruktúre. Kallen diplomaticky nešpecifikoval, či sa táto poznámka týkala našej krajiny. Poľsko s podporou EÚ dosiahlo úroveň, ktorá je pre dnešnú Ukrajinu nedosiahnuteľná. To sa odráža aj na sklamaní pre ukrajinských fanúšikov a pre obchod.

Väčšina národných tímov, ktoré sa zúčastnia šampionátu sa rozhodla využiť ubytovanie mimo Ukrajiny. Takéto rozhodnutia spravili dokonca aj tie tímy, ktoré budú na ukrajinských štadiónoch hrať kvalifikačné zápasy, vrátane tímu Dánska.

Dokonca aj naši ruskí susedia sa rozhodli ubytovať vo Varšave. Iba štyri z účastníckych tímov Euro 2012 si vybrali Ukrajinu ako dočasný domov (Francúzsko, Švédsko, Grécko a Ukrajina samotná), čo je trochu smutné.
Ďalší problém je známy všetkým obyvateľom Ukrajiny. Ide o problém kvality ciest. A aj keď na tomto Ukrajina aktívne pracuje, problém sa zatiaľ nepodarilo uspokojivo vyriešiť.

Niektoré cestné tepny, dôležité pre budúci šampionát sú stále v nevyhovujúcom stave. Okrem toho, časť tých ciest, ktoré boli nedávno ‘opravené’, znova potrebujú servis. Štátna správa ciest mala €3.5 miliardy štátnych garancií na vyýstavbu ciest európskej kvality pre Euro 2012. Takže, milí stavitelia, kde sú vaše výsledky?

Navyše, šampionát zrejme nebude rentabilný. Berúc do úbahy skúsenosti predošlých hostiteľov ako sú Portugalsko, Rakúsko a Švajčiarsko – všetci minuli viac, než získali od UEFA a od turistov –   budovanie imidžu a vývoj vnútornej infraštruktúry sú hlavné ciele, na ktoré by sa Poľsko a Ukrajina mali sústrediť.
Po analýze voľne dostupných dát sa dá predpovedať, že vďaka usporiadaniu Euro 2012 dostane Ukrajina zhruba €1 miliardu. Približne €75 miliónov z tejto sumy dostane štátny rozpočet. Náklady spojené s organizáciou podujatia sú pritom podľa rôznych odhadov okolo €8 – 15 miliárd.

Podľa oficiálnych informácií plánuje Poľsko minúť na prípravy na šampionát takmer €20 miliárd. EÚ prisľúbila kompenzáciu v hodnote jednej tretiny tejto sumy. Zahraniční investori sa s investíciami na Ukrajine neponáhľajú. Experti za dôvody považujú krízu, politickú nestabilitu a neschopnosť ukrajinského vedenia jasne sformulovať aspoň jeden investičný projekt. Ukrajinská strana sa teda pri prípravách na Euro 2012 bude musieť spoliehať hlavne na vlastné zdroje.

Krátkozrakosť ukrajinských orgánov je jasná aj v kontexte otázky: čo budeme robiť s tou infraštruktúrou po skončení majstrovstiev? Áno, väčšina športovej infraštruktúry a zvýšených kapacít letísk môže a bude využitá aj v budúcnosti, ale počet novopostavených hotelov a hostelov určite nekorešponduje s požiadavkami trhu v našej krajine.

Problémy sú aj s hlavnými športovými projektmi. Je všeobecne známe, že cena, ktorá bola zaplatená za rekonštrukciu ‘Olimpiyskyi’ (štadión) láme všetky rekordy v "ekonomickosti". Štadión v Ľvove je nielen blízko miestnych obyvateľov, ale aj domácich zvierat, ktoré sa neďaleko pasú.

Možno je to špeciálne know-how z Ľvovu a v budúcnosti sa plánuje, že dobytok bude podporovať našich futbalistov v modernej aréne bok po boku s ľuďmi. Alebo možno sú naši fanúšikovia považovaní za dobytok a ľudia z kancelárií nemyslia na to, ako sa fanúšikovia dostanú k športovému komplexu…

Ale aby sme neboli príliš negatívni, je dôležité poznamenať, že európska komunita ako celok a svetový futbal sformulovali pre majstrovstvá na Ukrajine a v Poľsku pozitívnu víziu. V našej krajine sa urobilo pre prevedenie hodné Euro 2012 veľa. Nezávislí experti odhadujú pripravenosť na toto podujatie na úroveň 90%, a to máme ešte 5 mesiacov do začatia šampionátu.

Nebudeme pripomínať nesplnené sľuby a premrhané rozpočty, aby sme nekazili náladu pred športovým sviatkom. Vitalij Klychko navrhol, aby sa po skončení majstrovstiev urobil audit administratívnych rozhodnutí pod kontrolou opozície. Budeme dúfať, že prokuratúra bude v tejto iniciatíve nápomocná."