Privysoký účet za telefón

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

 

Srbský štát a vláda sa na predaji druhého mobilného operátora krajiny pekne „nabalili”. Štátny Mobi 63 bol predaný nórskemu Telenoru 1.augusta 2006 na verejnej dražbe v Belehrade za 1,513 miliardy eur. Ponuka Telenoru ďaleko predčila ponuky ďalších dvoch spoločností, ktoré sa o kúpu uchádzali – rakúskeho Mobilkomu (805 miliónov eur) a egyptského Orascom Telecom (800 miliónov eur ). 800 miliónov eur bola minimálna predajná cena, stanovená srbskou vládou.

Srbský štát dostane 320 miliónov eur ako licenčný poplatok, zvyšok sa rozdelí v pomere 70 ku 30 medzi štát ako majoritného vlastníka a rakúskeho menšinového akcionára Martina Schlafa. Štát tak z predaja získa spolu 1,155 miliardy eur a Schlaf 358 miliónov eur, oveľa viac, než minulý rok údajne zaplatil kontroverznému magnátovi Bogoljuobovi Karicovi za spoločnosť BK Trade.

Mobi 63 vznikol po znárodnení spoločnosti BK Trade, ktorá vlastnila mobilného operátora Mobtel. K znárodneniu došlo kvôli tomu, že Karič spreneveril dividendy, ktoré mali patriť vláde ako menšinovému podielnikovi.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na portáli Transitions Online 17. augusta 2006.