Práve včas

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

 

Keď Macedónsko minulý rok získalo oficiálny status kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ – no bez konkrétneho dátumu začatia prístupových rokovaní – za najdôležitejší test pripravenosti krajiny na hlbšiu integráciu do euroatlantických štruktúr sa považovala jej schopnosť zorganizovať slobodné, rovné a mierové voľby. Parlamentné voľby z 5. júla sú za nami – môžeme povedať, že Macedónsko prešlo testom?

V mnohých dôležitých ohľadoch musíme na túto otázku odpovedať pozitívne. Volebný deň bol veľmi pokojný a disciplinovaný, došlo iba k niekoľkým bezvýznamným incidentom. Výsledky boli oznámené načas a niekoľko sťažností na nepresnosti bolo vybavených efektívne. Najdôležitejšie je, že hlavný porazení – Sociálnodemokratická únia (SDSM) premiéra Vlada Buckovského okamžite odstúpila a vyzvala víťazov – Národnú macedónsku revolučnú organizáciu – Demokratickú stranu macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE), aby čo najskôr zostavili vládu a úsilie krajiny o členstvo v EÚ mohlo pokračovať.

Líder VMRO-DPMNE Nikola Gurevski už zorganizoval konštruktívne rokovania s potenciálnymi koaličnými partnermi, takže to vyzerá, že krajina bude mať čoskoro novú vládu. Znamená to teda jasné ozdravenie macedónskej demokracie? Krajina podľa macedónskeho denníka Dnevnik „prešla testom politickej a demokratickej dospelosti“.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na portáli Transitions Online 11. júla 2006.