Z Bosny a Hercegoviny sú zúfalí aj v FIFA a UEFA

BaH vs PT

Únia európskych futbalových asociácií (UEFA) a Medzinárodná federácia futbalových asociácií varovali (FIFA), že ak bosniansky futbalový zväz (NSBIH) neopustí organizačný model s troma prezidentmi, bude to viesť k suspendácii ich národného tímu.

Snem zväzu sa ale v piatok uzniesol, že tento model nezruší. Delegáti z oboch medzinárodných futbalových organizácií na protest opustili stretnutie a uviedli, že výkonný výbor vyvodí proti NSBIH dôsledky.

NSBIH bol založený po balkánskej vojne v 90.rokoch a šéfuje mu trio prezidentov, v ktorom sedí spravidla jeden bosniansky moslim, bosniansky Chorvát a bosniansky Srb. Podobne ako vo federálnej politike sa tak zabezpečuje reprezentácia všetkých troch štátotvorných národov.

Etnicky rozdelené štruktúry Bosny a Hercegoviny, ktoré zaviedla Daytonská mierová dohoda (1995) spôsobujú, že akýkoľvek politický pokrok krajiny je pomalý a bolestný.

Nie len medzinárodné futbalové federácie sú preto nešťastné z vývoja v krajine. Európska únia vyslovila vážne obavy zo situácie v Bosne a Hercegovine a opakovane krajinu upozorňuje, že ak sa politici nedohodnú na základných otázkach smerovania, zabrzdí ju to v prístupovom procese do EÚ, na ktorý jej občania ašpirujú.

Proti organizačnej štruktúre federácie sa búria aj futbaloví fanúšikovania, niektorí hráči dokonca odmietli hrať za národný tím. Bosna a Hercegovina je v súčasnosti v rebríčku FIFA na 56. mieste a len veľmi tesne sa nekvalifikovala na svetový šampionát v Južnej Afrike. Vo vyraďovacom zápase prehrala s Portugalskom.

Najbližším veľkým turnajom budú európske majstrovstvá v roku 2010, ktoré sa hrajú v Poľsku a na Ukrajine. O dva roky neskôr to bude opäť svetový šampionát tento krát v Brazílii.

EurActiv/Reuters