Merkelová: EÚ by mala definovať svoje hranice

 

Krátka správa

Merkelová sa vo svojom prejave na „Europa-Forum“ v Berlíne 9. mája pridala na stranu tých, ktorí veria, že Európska únia pred ďalším rozšírením musí definovať svoje hranice. „Ak nechceme zvrátiť, alebo úplne zastaviť integráciu, musíme povedať, kde sú hranice Európy,“ uviedla. Neprezradila však, kde by hranice tieto mali byť podľa nej, ani neoznačila krajiny, ktoré by EÚ mala odmietnuť. Povedala iba, že pre „určité krajiny“ to v blízkej budúcnosti „nebude možné“.

Podľa Merkelovej názoru EÚ potrebuje Ústavu, aby sa v nej dalo vládnuť aj po rozšírení na 27 členských štátov. Vyhlásila, že inštitucionálne reformy, ktoré by Ústava priniesla, by významnou mierou podporili európsku integráciu a zjednotenie, ktoré je stále „správne a potrebné“. Zároveň uviedla, že „teraz nie je správne ponáhľať sa.“ Naopak, EÚ by mala počkať na „správny čas kedy konať“.

Nemecká kancelárka tiež povedala, že „menej EÚ je možno viac”, zdôrazňujúc cieľ Nemecka znížiť byrokraciu v Bruseli.

Nemecko preberie rotujúce predsedníctvo EÚ v prvej polovici roka 2007. Fínsko, ktoré bude Únii predsedať od júla 2006, je proti myšlienke definovania hraníc EÚ. Slovami fínskeho premiéra Mattiho Vanhanena, „každá európska krajina, ktorá zdieľa naše hodnoty, má právo na členstvo.”