Dobrodošli: Únia má 28 členov

Chorvátska republika sa o polnoci 1. júla stala 28. členom Európskej únie. Záhreb sa medzi hlavné mestá EÚ zaradil dve dekády po tom, čo Chorvátsko vyhlásilo samostatnosť. Rozpad bývalej Juhoslávie sprevádzala štyri roky trvajúca voja, ktorá si vyžiadala 20 tisíc ľudských životov.

Chorvátsko je dnes už piatym rokom v recesii s rekordnou mierou nezamestnanosti na úrovni 21 %. Únia zase stále zápasí s vlastnými problémami a zatiaľ celkom nezažehnanou dlhovou krízou v eurozóne.

(Infografiku so socio-ekonomickými štatistikami o Chorvástku nájdete na tejto linke.)

Má EÚ budúcnosť?

„Len sa pozrite, čo sa deje s Gréckom a Španielskom! To je to kam smerujeme?“ hovorí pre agentúru Reuters chorvátsky dôchodca Pavao Brkanović. „Na to, aby sme sa tešili potrebuje ilúzie ale tie už dávno zmizli“, dodáva obyvateľ hlavného mesta.

Chorvátsky prezident Ivo Josipovič v nedeľu pre miestnu televíziu TV NOVA povedal, že sa ho novinári z členských krajín EÚ opakovane pýtali, prečo sa vlastne Chorvátsko chcelo stať súčasťou EÚ.

„Moja protiotázka znela: – Vy ste z EÚ. Pripravuje sa snáď Vaša krajina z únie vystúpiť?  – Oni jednohlasne dopovedali – Samozrejme, že nie je -. Nuž, tak preto sme vstúpili, pretože tiež veríme, že EÚ má budúcnosť“, povedal.

Krajina s 4,4 milióna obyvateľmi disponuje pobrežím, ktoré každý rok pritiahne 10 miliónov turistov. V prístupovom procese musela okrem náročných rokovaní odovzdať do Haagu viac ako tucet chorvátskych a bosniansko-chorvátskych vojenských a politických lídrov obvinených z vojnových zločinov.

Predala svoje tradičné lodenice, spustila boj proti korupcii. Bývalý premiér a strojca chorvátskych integračných ambícií Ivo Sanader sedí vo väzení za miliónový úplatok.

Viac o prístupovom procese Chorvátska nájdete na tejto linke

Oslavy

Do Záhrebu prišli cez víkend na oslavy vstupuj lídri z celej EÚ vrátane slovenského premiéra Roberta Fica. Pôvodne avizovanú účasť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa ale nekoniec nekonala. dôvodom mala byť jej zaneprázdnenosť.

Merkelová však vyzvala minulý týždeň Chorvátov aby v reformách najmä v oblasti právnej istoty a boja proti korupcii pokračovali.

„Viem, že mnoho ľudí je v Chorvátsku veľmi skeptických no ja si myslím, že vstup do EÚ je tá najlepšia vec aká sa mohla stať, pretože bolo nespravodlivé, že čakáme už od 90. rokov“, hovorí Željko Kaštelan, ktorý prevádzkuje hotel a zamestnáva 70 ľudí.

„Teraz potrebujem zapracovať, aby sme dobehli stratený čas“, hovorí.

Pozície

 „Žijeme v ťažkých časoch“, pripúšťa v oficiálnom stanovisku pri príležitosti chorvátskeho vstupu do EÚ predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. „Recesia udiera na Chorvátsko aj na ďalšie členské krajiny EÚ. Členstvo v EÚ neponúkne žiadne magické riešenie na túto krízu. Pomôže však znížiť počet ľudí žijúcich v chodbe a modernizovať ekonomiku. Chorvátsko dostane fondy na vybudovanie ciest, pre životné prostredie a pre podporu vedy a výskumu.

„Od svojho založenia bola Európska únia prísľubom mieru. Pre západný Balkán, región, ktorý bol len pred pár rokmi rozdelený a zdevastovaný vojnou sa Európa stala magnetom mieru a zmeny. Chorvátsko je v tom pionierom“.

Predseda najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente, euroľudovcov, Joseph Daul hovorí, že pristúpenie Záhrebu je pripomienkou, že EÚ vznikla v prvom rade ako mierový projekt. „Keďže pochádzam z Alsaska, tento argument je pre mňa veľmi závažný. Videl som, čo Európska únia urobila pre môj región a pre moju krajinu“.

"Gratulujem, Chorvátsko! Úderom polnoci vaša krajina prekročila dôležitú hranicu, ktorá zmení život tohto národa k lepšiemu. Vždy ste boli Európania – a teraz ste členmi Európskej únie. V mene vedúcich predstaviteľov 27 členských krajín, z ktorých mnohí sú tu, vítam vás z celého srdca," povedal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy na slávnostnom ceremoniáli na hlavnom záhrebskom námestí Trg Bana Jelačiča.

Chorvátsko sa vstupom do EÚ vrátilo na svoje "právoplatné miesto" v srdci Európy, konštatoval predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Chorvátsko je dobre pripravené, uskutočnilo dôležité reformy a je príkladom pre ostatné štáty v regióne. "Výzvy v našom svete sú obrovské. Ale ako súčasť európskej rodiny Chorvátsko nie je samé. Rovnako ako Európska komisia podporila váš vstup, pomôžeme vám ako členskému štátu," povedal Barroso.

Chorvátsky premiér Zoran Milanovič odmietol porovnanie členstva Chorvátska do EÚ s vstupom na palubu potápajúcej sa lode, keďže balkánska krajina i európsky blok zápasia s ekonomickými problémami. "Prítomnosť vás všetkých ma napĺňa pýchou a inšpiruje ma zdvihnúť tento pohár s ešte silnejším presvedčením, že je spolovice plný, nie spolovice prázdny," povedal Milanovič krátko pred polnocou na slávnostnej večeri pre 170 hostí.

Slovenský premiér Robert Fico počas návštevy Chorvátska poznamenal, že Slovensko intenzívne podporovalo členstvo Chorvátska v Únii: "Boli sme prvou krajinou, ktorá ratifikovala prístupovú zmluvu medzi Chorvátskom a EÚ. Nakoniec Slováci považujú Chorvátsko za svoju druhú domovinu. V roku 2012 navštívilo Chorvátsko okolo 350.000 Slovákov ako turisti, takže naše vzťahy sú úplne excelentné."

Pripomenul, že Slovensko zároveň od 1. júla tohto roku otvorilo Chorvátsku pracovný trh. "Chceme, aby toto bolo bežnou súčasťou vzťahov medzi členskými štátmi EÚ. Ako viete, Slovinci neotvorili Chorvátom pracovný trh. Verím, že naše vzťahy sú veľmi dobré a budú naďalej dobré. Mám osobne dobré vzťahy s chorvátskym premiérom. Celkovo, keď si zoberieme aj slovenských a chorvátskych diplomatov, tie vzťahy boli vždy nadštandardné."

Premiér dodal, že Slovensko bude určite podporovať vstup Chorvátska aj do Schengenského priestoru. "Rovnaký názor máme aj na Bulharsko a Rumunsko, pretože schengen treba rozširovať. Je to jedna z najväčších vymožeností EÚ, ak zrušíte hraničné priechody a môžete cestovať bez akýchkoľvek obmedzení. Z tohto dôvodu vítame každú krajine v Schengenskom priestore."

EurActiv/Reuters/TASR