Bielorusko – divoký východ?

 

Krátka správa

Komisia je „veľmi znepokojená“ správami o „vážnom porušovaní práv prezidentských kandidátov“ v bieloruskej predvolebnej kampani. Voľby sa uskutočnia19. marca 2006. Podľa médií po včerajšom zbití a krátkom zadržaní hlavného kandidáta opozície Alexandra Kozulina agentmi vládnej bezpečnosti nasledovali masové protesty prívržencov opozície v centre Minsku.

Prezident Alexander Lukašenko je na čele Bieloruska od roku 1994 a zdá sa, že svoj post nehodlá opustiť ani po dvoch volebných obdobiach. Niektoré západné vlády ho označujú za posledného diktátora Európy. Vo svojom nedávnom prejave Lukašenko označil opozíciu za „prisluhovačov nepriateľov našej spoločnosti a nášho ľudu“ a dodal, že sa opozície „po voľbách ráznym spôsobom zbaví“.

„Nie je úlohou [Západu], aby nás poučoval o ľudských právach,“ vyhlásil Lukašenko. „Nech si riešia vlastné problémy. Celý Stredný východ sa kvôli nim kúpe v krvi. Vaša demokracia je presiahnutá krvou,“ povedal.

Komisárke pre vonkajšie vzťahy EÚ Benita Ferrero-Waldner uviedla, že Komisia bude voľby naďalej „pozorne sledovať“ a dodala, že EÚ je pripravená prijať ďalšie reštriktívne opatrenia proti kompetentným v prípade, že bieloruské voľby nesplnia demokratické štandardy.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo svojej predbežnej správe, vydanej 2.marca 2006 vyjadrila svoje znepokojenie z „vážneho úpadku atmosféry predvolebnej kampane“.

Medzinárodná federácia žurnalistov (IFJ) odsúdila nedávne útoky bieloruských úradov voči novinárom. „Ide o šokujúce porušovanie demokratických práv,“ vyhlásil generálny tajomník IFJ Aidan White vo svojom stanovisku.