Island je jedinou krajinou, ktorá po finančnej kríze v 2008 postavila politikov pred súd. Mali by ho nasledovať aj iné krajiny? Aké sú možné dôsledky pre demokraciu?
V historickom kontexte je Európa kolosálnym politickým úspechom. Zblízka však obraz, pre mnohých, vyzerá inak. Populisti tvrdia, že Európa zlyhala a EÚ treba rozpustiť. No mýlia sa, hovoria hostia diskusie na EURACTIV.com.
V ďalšej časti seriálu "Utečenci a migrácia: Dojmy a pojmy" píše Zuzana Števulová o tom, čo treba na to, aby sa človek z právneho hľadiska považoval za utečenca.
Hoci je Eastring prezentovaný ako diverzifikačný projekt so stredoeurópskym zameraním, má len obmedzenú schopnosť prispieť k európskej energetickej bezpečnosti.
Posledná séria dokumentov o daňových rajoch s názvom „Paradise papers“ odhalila, že schránkové firmy neslúžia len na vyhýbanie sa daňovej povinnosti ale i krytie závažnejších zločinov.
Kompromis o vyslaných pracovníkoch nebude pre jednotný trh prospešný. Drastické zníženie počtu takýchto pracovníkov by však bolo katastrofou, píše MAREK BENIO.
Európska prokuratúra má isté medzery, no pre stíhanie korupcie v EÚ predstavuje veľkú zmenu. Kľúčové bude, aby sa k nej pridali aj krajiny, ktorým sa zatiaľ nechce ale najviac to potrebujú, píše CARL DOLAN.
Výsledky českých volieb sú dôvodom na obavy. Napriek tomu stojí za to, aby sme zachovali triezvy pohľad a neprepadali panike z konca liberálnej demokracie v strednej Európe.
Za posledné dva roky sa pojmy "utečenec" a "migrant" stali bežnou súčasťou nášho slovníka. Vieme ich však správne rozlišovať? Zuzana Števulová v prvej časti seriálu vysvetľuje, kto je migrant, kto je utečenec a v akom kontexte by sme mali tieto slová používať.
Extrémistické hnutia využívajú fiktívne príbehy, Európska únia zatiaľ nie. Vymýšľanie fikcií a utópií sa môže stať formou politického aktivizmu, tvrdí spisovateľ Giuseppe Poraco.