Katarína Nikodemová

Platby na ochranu životného prostredia v rámci agropolitiky sú neefektívne, hovoria audítori

V dvoch tretinách prípadov nemuseli farmári urobiť nič navyše na to, aby sa kvalifikovali na "zelené platby". Komisia si je problému vedomá a chce ho v novom období riešiť.

Európa potrebuje riešiť jedlo komplexne

Európa musí pristupovať k svojej potravinárskej politike komplexne, aby bola schopná reflektovať nové výzvy. Dôležitý je pritom dôraz na udržateľnosť a zdravie, zhrňuje Európsky hospodársky a sociálny výbor.

Prvý náčrt novej agropolitiky EÚ: Viac zodpovednosti pre členské štáty

Komisia predstavila svoju víziu pre budúcu spoločnú poľnohospodársku politiku. Odborníci ale varujú, že poľnopolitika v takto nastavenej podobe oslabí ochranu životného prostredia a vytvorí podmienky pre nekalú súťaž medzi farmármi.

Európska únia povolila glyfosát na ďalších 5 rokov

Členské krajiny rozhodli o licencii pre glyfosát. Najpoužívanejším herbicídom s obsahom tejto látky tak umožnili zostať na európskom trhu ďalších 5 rokov.

Ekologické poľnohospodárstvo bude vedieť nakŕmiť ľudstvo, tvrdí štúdia

Prechod na ekologické poľnohospodárstvo by podľa odborníkov uživil rastúcu populáciu za dvoch podmienok. Prvou je obmedziť plytvanie potravinami a druhou znížiť spotrebu mäsa.

Hmyz mizne. Vedci hovoria, že treba konať

Odborníci stupňujú svoje výzvy o potrebe chrániť včely pred pesticídmi. Európska komisia pripravuje návrh na úplný zákaz neonikotínoidov.
hladomor podvýživa

Šéf FAO: Do roku 2030 bude polovica ľudstva trpieť zlou výživou

Ak sa nezlepší prístup ku kvalitnému jedlu, do roku 2030 bude viac ako polovica svetovej populácie trpieť nejakou formou zlej výživy. To je odkaz programu Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) ministrom zdravia G7.
Slovensko v EP 24-10-2017

Europoslanci chcú zákaz glyfosátu od 2022

Po občianskej petícii proti glyfosátu Európsky parlament odhlasoval úplný zákaz tohto herbicídu od roku 2022.
22-05-2015

5 paradoxov súčasného potravinového systému

O tom, prečo potrebujeme ekologické poľnohospodárstvo, píše Katarína Nikodemová z Greenpeace Slovensko.