V historickom kontexte je Európa kolosálnym politickým úspechom. Zblízka však obraz, pre mnohých, vyzerá inak. Populisti tvrdia, že Európa zlyhala a EÚ treba rozpustiť. No mýlia sa, hovoria hostia diskusie na EURACTIV.com.
Europoslanci si „vydupali“ viac peňazí na zvýšenie zamestnanosti mladých, podporu malých a stredných podnikov, vedu a výskum ako aj na program Erasmus+
V pondelok sa v Budapešti konal summit šestnástich krajín strednej a východnej Európy, a Číny. Čínsky premiér označil tieto krajiny za „najrýchlejšie sa rozvíjajúci región EÚ“.
Predtým, než Európska únia otvorí rokovania s Britániou o budúcej obchodnej dohode, musí najprv vyriešiť tri kľúčové otázky: občianske práva, finančné vyrovnanie a problémovú írsku hranicu.
Sučasný predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem o týždeň oznámi mená kanidátov, ktorí sa ho pokúsia nahradiť vo funkcii. Záujem o post má aj slovenský minister financií Peter Kažimír.
Európsky dvor audítorov (ECA) trvá na práve skúmať úlohu Európskej centrálnej banky v záchranných pôžičkách pre Grécko. Žiada o prístup k dokumentom, ktoré ECB odmieta vydať.
Najväčšia časť peňazí pôjde na rast a tvorbu pracovných miest, strategické investície a konvergenciu. Slovenské ministerstvo financií vníma dohodu členských štátov a Európskeho parlamentu pozitívne.
Prosperujúci vidiek, z ktorého ľudia neodchádzajú do miest, je jednou z priorít regionálnej aj poľnohospodárskej politiky EÚ. Ako spolu tieto dve politiky a ich finančné nástroje komunikujú?
Ak by sa pri voľbe predsedu Euroskupiny rozhodovalo medzi luxemburským a slovenským kandidátom, Francúzi určite podporia slovenského ministra financií.